Yan yana olabilmek
Coşkun Özbucak

Yan yana olabilmek

Bu içerik 2252 kez okundu.
Reklam

         Her kesimin, her yaş grubunun, her cinsin kendilerine göre istemleri, hayalleri var. Bazen birbirinden uzak, bazen yakın hatta aynısı olur. Farklı istemleri, hayalleri olanlar ancak birbirinine engel olduklarında  kızılca kıyamet kopar. Ya istemler ve hayaller ortaksa, birbirine yakınsa ne olmalı?

         Bugün 1 Mayıs. Çeşit çeşit partiler, dernekler, sendikalar, platformlar, gruplar yan yana, omuz omuza bir arada. Ordu’daki 1 Mayıs’ta da böyle olacak mutlaka. Başka zaman yan yana gelmeyen hatta rekabet edenler de aynı alanda ortak sloganları haykıracaklar. Bu kadar farklı kurum ve kuruluşu yan yana getiren nedir ki, başka zaman birbirlerinden uzak duruyorlardı?

         Türkiye’nin dört bir tarafında (İller yetmedi, ilçelerde de 1 Mayıs mitingleri, etkinlikleri düzenleniyor.) işçiler, emekçiler; aydınlar, kadınlar, gençler bir araya geliyor. Farklı sendikalarda, partilerde örgütlüler ama birbirlerine gülümseyerek, selamlaşarak ortak duygularla pankartalarını, flamalarını taşıyorlar; taleplerini birlikte haykırıyorlar. Rengarenk, gökkuşağı rengi güzelliklerini alanlara taşıyorlar.

         Ya yarın? Bu birliktelik devam edecek mi?  Hayalleri ve istemleri ortaklaşarak dillendirmeye, gerçekleştirmek için güçlerini birşeltirebilecekler mi? Yoksa “1Mayıs bitti, yapı paydos!” mu denecek?

         1 Mayıs alanlarında haykırılan istemler alt alta sıralansa görülecek ki, hepsi herkesin ortak talebi. O zaman 1 Mayıs alanlarındaki birlikteliğin nasıl devam etmesi gerektiği gündem yapılmalıdır. İllerde yerel demokrasi ve emek paltformları acilen kurulmalı; merkezi olarak da adı ne olursa olsun  (güçbirliği, dayanışma, birlik, cephe) ortak sorunlar üzerinden bir araya gelinmelidir. Hak ve özgürlükler mücadelesi için bu kaçınılmaz bir gereksinim.

         Bir araya gelmek her kurum ve kuruluşun bağımsız çalışmasını engelemez. Kuruluşların bağımsız çalışma yapma hakkı her zaman vardır. Hatta ortak sorunlarda bile bağımsız çalışma hakkı engellenemez. Nasıl ki, 1Mayıs’a her kurum ayrı ayrı çağrı yaptıysa, ortak sorunlar için de birlikte ve ayrı çalışmalar yürütülebilir.

         Yani Türkiye’nin gündemi gereği nasıl bir tutum alınacak. 1 Mayıs’ta yan yana gelenler yarın ne yapacak? Yan yana gelerek birlik oluşturabilecekler mi? Yarınlarda göreceğiz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!