1Mayıs’a sayılı günler kaldı
Coşkun Özbucak

1Mayıs’a sayılı günler kaldı

Bu içerik 2856 kez okundu.
Reklam

         1 Mayıs, kimine göre belki yılda bir kutlanan “özel gün” olabilir ama işçi ve emekçiler için hele de işçi ve emekçi kuruluşları için bir güne sığmayacak kadr önemli.

         1 Mayıs, bir yıllık çalışmanın aynası olması yanında; birlik, dayanışma ve mücadele olanaklarının yaratıldığı; emek ve demokrasi güçlerinin omuz omuza olduğu önemli bir gün.

         Sayılı günler kaldı 1 Mayıs’a. Kuruluşlar kendi üyelerini 1 Mayıs’a katmak için çaba harcayacak mutlaka ama asıl olan örgütsüz olanlara “farklılığı” gösterebilmektir. Ordu’da sendikalı işçi, belediye ve devlet dairelerinde var. Bir de Sağra fabrikasında. Bu nedenle 1 Mayıs için çağrılarda sendikasız işçilere de seslenilmeli, sendikalı olmalarının gerekliliği vurgulanmalı. Bu konuda görev, örgütlü olanlarda ve sendikalarda. Sendikalar, kendi işkolundaki işçileri, emekçileri örgütlerken farklı işkollarındaki işçilerin de örgütlü olmaları için çaba harcamalıdır.

         1Mayıs’a katılımı büyütmek için ortaya çağrı yerine; fabrika önlerinde,  organize sanayinde, atelyelerde işçilere ulaşıp çağrıları sıklaştırmak anlamlı olur. 1 Mayıs’a katılım kendiliğinden olmuyor, süreklileştirilmiş çalışma ile sonuca ulaşılır. Adet yerini bulsun diye yapılan çağrılar “görevi yapmış görünmek” anlamına geliyor.

         1Mayıs işçi ve emekçilere “tatil” değil. Birlik ve dayanışma gücünü gösterme günüdür. Bir olumsuzluk da şu ki, özel işyerlerindeki işçiler çalıştırılmaya devam ediliyor. Bu bile işçilerin yasal haklarını kullanamadığın en güzel örneği. İzin, belediye ve devlet dairelerinde çalışanların yanında sendikalı işçilerin hakkı olarak kullanılıyor. İzin hakkını kullanamayan işçiler, bir de bunun için 1 Mayıs’a katılmalılar.

         Kıdem tazminatlarının yok edilmesine, zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası’na dahil edilmek istenmelerine karşı mücadelenin büyütülmesi; emeklilikte yaşa takılanların haklarını kazanabilmeleri; ekonomik krizin yükünü ret etmek için 1 Mayıs’ın kitlesel olması önemli.

         1 Mayıs’a katılımı büyütmenin gerekçeleri oldukça çok. Emek ve demokrasi mücadelesinin kapsamı ve içeriğinde ekonomik, demokratik hak ve özgürlük talepleri var.

         Bugünden yarının güvencesini sağlamak için, birlik ve dayanışmanın olanakları sağlanmalı. Dağınık olan, yalnızca kendisini düşünen işçi ve emekçi hak ve özgürlük mücadelesinde kazanım elde edemez. Sorunlar ve sorumlular ortaksa mücadele de ortaklaşmak zorundadır. Yani işçi ve emekçiler  kazanmak için “Ya hep beraber ya hiç birimiz” anlayışıyla hareket etmelidir.

         1Mayıs mitingi, Ordu’da saat 12.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak.

         

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!