Hepimizin bayramı…
Seran Eren Şensoy

Hepimizin bayramı…

Bu içerik 353 kez okundu.
Reklam

Bir 23 Nisan’ı daha geride bıraktık. Bu önemli günün bu yıl da sadece bir Çocuk Bayramı olarak kutlandığını görmek gerçekten insanın içini sızlatıyor.

Evet, tüm dünya çocukları için önemli bir gün. Çocuklarının bayramı olan tek ülkeyiz. Ama bu aynı zamanda Milli Egemenlik Bayramı’dır ki, bunu da özellikle içinde bulunduğumuz bu günlerde unutmamak gerekir.

Mustafa Kemal Atatürk bu günün öneminin anlatabilmek için "Küçük hanımlar, küçük beyler" diye başlayarak tarihe damga vuran o önemli cümleyi söylemiştir. Hatırlayalım yeniden;

“Küçük hanımlar, küçük beyler... Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.”

Atatürk o dönemin önemini de şu sözlerle anlatıyor;

“23 Nisan, Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa kalkan Türkiye halkının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder.”

Evet, 23 Nisan bir çocuk bayramıdır da aynı zamanda ama Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır, bunu da unutmayın, unutturmayın!

Egemenlik, bağımsızlık zor kazanılmaz… Siz ne kadar sistemi değiştirseniz ve eskiye özlem duysanız da özgürlüğü olmayan ulusların geleceği de olmaz.

Yazımı da Atatürk’ün şu önemli sözü ile noktalıyorum;

 “Egemenlik ulusundurTürkiye Büyük Millet Meclisi'nden başka hiçbir makam, ulusun alınyazısında etkin olamaz.”

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR 1967 GELİYOR...
ORDUSPOR 1967 GELİYOR...
NİHAYET BÜYÜKŞEHİR OLDU!
NİHAYET BÜYÜKŞEHİR OLDU!