Egemenlik
Coşkun Özbucak

Egemenlik

Bu içerik 2219 kez okundu.
Reklam

         Dün Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıydı. Okula gitmeleri gerekirken  çalışmak zorunda bırakılan çocukları yazmayacağım. Çocuklarımızın gelişimini sağlamayan, ezberci eğitimden de söz etmeyeceğim. Büyükler kendi günlerini kurtaramıyorlar ki, çocuklarının geleceklerini düşünsünler. Bunu da geçeceğim.

         Egemenliği yazmak istiyorum. Kimler için nasıl bir egemenlik? “Halk için egemenlik” kavramı kullananlar var. İçini kendine göre dolduruyorlar. Örneğin halk için seçilen milletvekilleri var. Adı üzerinde “vekil” ama bu vekillerin karşısında halkın asıl olduğunu gösteren bir belirti, olay gördünüz mü? Yani “egemenlik” kime ait?

         Belediye başkanları seçiliyor. Oy isterken “halk” kıymetli ama seçildikten sonra kapılar suratlarına kapalı. Hükümet olmak için oy istenir ama sonrası bir başka gelişir.

         Yani bu “egemenlik” nasıl bir şeydir ki, halk adına yetkiyi başkası kullanıyor. Temsilci, sözcü olacak mutlaka. Hükümet de. Ama seçilenler temsilci mi, yoksa “bir bilen” egemen mi olacak ayrımını iyi yapmalı.

         31 Mart seçiminde tüm adaylar-partiler “birlikte yöneteceğiz” sloganını kullandı. Göreceğiz, birlikte yönetme anlayışlarını. İki ay geçiş süreci olabilir o da değişen belediyelerde. Mahalleler, kentler nasıl yönetilecek? Kent konseyleri “projelerin onaylatıldığı, demokrasi oyununun oynandığı” yerler mi, yoksa “birlikte yönetim” merkezleri mi olacak göreceğiz. 

         “Egemenlik kayıtsız şartsız” kim tarafından nasıl kullanılıyor, kimin çıkarına göre gelişiyor düşünelim, tartışalım.  Demokrasinin terazideki ağırlığı da buna bağlı değil mi?

SALDIRI

         Ankara’da Kılıçdaroğlu’na bir linç girişimi oldu. Yukarıdan aşağı herkes konuştu. Konuşmaları yan yana, alt alta sınıflandırdığımızda gerçekler ortaya çıkıyor. Suçlu kim?

         Linç girişimini ben de şiddetle kınıyorum ama yalnızca kınamak yetmiyor. Emek, demokrasi güçleri seyirci olmaktan kurtulmalı; yan yana gelip dayanışmalarını büyütmek zorunda.

         Bu saldırı basite alınacak bir olay değil. Kapsamlı değerlendirlmeli, ders çıkarılmalı.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!