Kuru soğan endeksi!
Seran Eren Şensoy

Kuru soğan endeksi!

Bu içerik 278 kez okundu.
Reklam

Türkiye’de ekonomik gösterge dövizden geçti; patates ve soğan fiyatına endekslendi.

Döviz artışı üzerine yapılan sohbetler ve kaygılar yerini soğan ve patates fiyatlarına bıraktı. Artık evlerde yemeklerin içine patates ve soğanlar tek tek atılır oldu. Yemeğe tadını verdikten sonra çıkarıp streç ile sarıp bir sonraki yemeğe saklayanlar da vardır.

Yani ekonomik gösterge kuru soğana kadar düştü. İçinden çıkılmaz hal aldı. Dahası bir iki kişi toplanıp hükümet kurup hükümet yıkan, bakanlar kurulu oluşturan, her şeyi iyi bildiğini bilenler bile içinden çıkamaz hale geldi.

Bizim bile yorum yapacak takatımız ve umudumuz kalmadı desek, yalan olmaz. O halde bir fıkrayla ekonomiyi özetleyelim….

Temel, Dursun ve İdris’in parasızlıkları canlarına tak eder. Bir taraftan işsizlik bir taraftan geleceği kapkara bir siyaset... Ekonomi ve enflasyonu bırakan siyasiler devamlı kavga ederler... Bunlar da oturur geleceğimizi, yani ekonomi, işsizlik nasıl çözülür onu tartışırlar. İdris söz alır:

Uşaklar ben en hızlı kalkunmanun yolini buldum... Bi uçak filosu yolliyalum. New York’i bombaliyalum... Sora da Amerika bize atom atar. Teslim oluruk. Sora da Japonya gibi çikaruk ortaya aha zengin oldun...

Dursun atılır:

- Ula daha kolayi varken öyle niye edeyruk... En iyisi Amerika’ya savaş ilan edelum Beşinci Filo oriya çıkarma yapar... Savaşı kaybederuk... Ardından Almanya gibi ortaya çikaruk aha zenginsun. Sonunda Temel atılır, kafasını kaşır ve:

- Ula uşaklar ya savaşi biz kazanursak, oni hiç hesap etmedunuz...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇİN İŞİ JAPON İŞİ NOLDU BU STAT İŞİ!
ÇİN İŞİ JAPON İŞİ NOLDU BU STAT İŞİ!
“ÖNCE ALT YAPI”
“ÖNCE ALT YAPI”