“Sizler istediniz”
Coşkun Özbucak

“Sizler istediniz”

Bu içerik 976 kez okundu.
Reklam

        Neler istemeyiz ki, ev, araba; en iyi iş hatta bir çuval para, hamal parası da yanında. İnsanlar “doymak” bilmiyor. İçinde bulundukları durum kişiliği oluşturduğu için olanlar oluyor. Sistemin yarattığı algı bu. Değineceğim konu bu değil.

         İsteniyor da emek ne kadar harcanıyor acaba? Yan gelip yatmayla “hayaller” gerçekleşmiyor. Sosyal paylaşımlarda görüyoruz bu tür kişileri.  Otururlar ekran karşısına ne var, ne yok bakarlar “yorum bölümüne” eleştirilerini yazmaya başlarlar. Eleştirdiği işler için kimler neler yapmışlardır, ne zorluklar çekmişlerdir; ekmeğinden, zamanından neler feda etmişlerdir umurlarında değildir. Sonuca bakarlar, “engin” görüşlerini yorum bölümüne yazarlar.

         Yani seyircidir ama çok bilirler. Spor karşılaşmalarını izleyen seyirciler gibiler. Futbolcu gol kaçırır, “salak”, “beceriksiz” derler. Hele kaleci gol yemesin vay haline. Pas hatası yapana ağıza alınmayacak sözcükler kullanılır. Seyirciler çok iyi sporcu, oyuncular da sanki sahada çim biçiciler.

Çok “bilen” yorumcular da böyle. Kullandıkları sözcükler hep aynı, “…size haktır. Sahip çıksaydınız, sizler istediniz.”, “Bu zamana kadar neredeydiniz, çok geç kaldınız.”, “Boşuna uğraşmayın değişmez.”, “Öyle değil, şöyle yapmalıydınız.”, “Yazık bunlara nasıl seyirci oldunuz?”. Saymakla bitmez kullanılan cümleler ama hepsi buna benziyor.

Bunları yazanlar, elini bile oynatmaz. Bir de “Şu sorun da var onunla da ilgilenseniz ya.” demezler mi? Kendisi yoktur ortalarda ama yapılacak iş bulur, yapılmasını isterler. Sonra da “Ben sosyal paylaşımda yazmıştım” diye övünür. Sosyal paylaşımlarda bulunmak sorumluluğu yerine getirmektir “çok bilen” insanlar için.

Sosyal paylaşımlar önemli ama sorun çözmek için insan enerjisinin kullanılacağı asıl yer değil. Asıl yer, insanlarla sıcak temasın olduğu sorunun yaşandığı yer ve kişilerdir. Sorunlardan ve insanlardan uzak durup “sanal ortamda” dolaşıp yazmakla olmuyor. İnsan olmanın gereği bu değil. (Burada sosyal paylaşım sayfalarını önemsemediğim anlaşılmasın. Değişme-değiştirme yeri orası değil.)

İnsan yaşadığı yerdeki sorunlara ilgisiz kalamaz. Büyükten küçüğe bakarak; dünyada, ülkemizde, bölgemizde, şehrimizde, ilçemizde, mahallemizde-köyümüzde, sokağımızda, binamızda, evimizde yaşanan her olumsuzluk ve olumluluk bizi yakından ilgilendirir. Olanaklarımız ölçüsünde katkımız ne kadar oldu ona bakmak gerekir. Emek harcamadan eleştirmek kolay.

Asıl olarak, yaşanan sorunların giderilmesi için “Ben ne yaptım- yapmalıyım?” diye sormak gerekir önce kendimize. Bu soruyu soralım kendimize ve yanıtlayalım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!