SANDIĞIN DİBİ GÖRÜNDÜ
Gürsel Yıldırım

SANDIĞIN DİBİ GÖRÜNDÜ

Bu içerik 210 kez okundu.
Reklam

Meletli ile Cenikli askerdeyken çok sıkı arkadaş olmuşlar. Terhis sonrası da bu dostluklarının devamı için birbirlerine söz vermişler. Zaman geçmiş, her ikisi terhis olmuş. Günlerden bir gün Cenikli’nin aklına asker arkadaşı gelmiş ve Melet’in yolunu tutmuş. Sora sora köyü bulmuş, kapıyı çalmış. Buyur etmişler. Atını ağıra çekip yemlemişler. Ancak oldukça fakir olan Meletli, sofrayı bal, yumurta, kuru ekmek ve çorbayla donatabilmiş. En kalın yün yatağını konuğunun altına sermiş. Sabah olmuş ve iyilik dilekleriyle uğurlamış.

Bir süre sonra Meletli, Ceniğin yolunu tutmuş. Arkadaşının köyüne akşama doğru varmış. Evin kapısını çalmış. Kapıyı açan hanıma, arkadaşının sormuş. O da yukarı seslenerek eşini çağırmış. Çağırmış ama gelenin yoksul halini görüp sıkıntılanmış. Eşine de, konuk edemiyeceğini, ancak çardakta yatmasına izin verebileceğini söylemiş. Bizim Cenikli ne yapsın; arkadaşını hoşlamış ama sıkıntısı tavrından belli oluyormuş. Meletli heybesindeki balı, peyniri çıkarıp vermiş. Sonra da izin isteyip çardağa yatmaya gitmiş. Ot yığınlarının üstünde sabahladıktan sonra erkenden kalkıp, kahvaltı yapamadan yola düşmüş.

Uzun uzun yürüdükten sonra karnı acıkmış. Yolda herhangi birinin evine uğramak istememiş. Bir tepenin başına çıkınca açlıktan dayfalmış. Heybesini sırtından indirip, umutla karıştırmaya başlamış. Heybenin bir gözünün dibinde kuru bir ahlat tanesi bulmuş. Sevinmiş. Ahlatı eline alıp yönünü Ceniğe dönmüş ve şu dizeyi okumuş:

Cansın boz ahlat, cansın

Meletliyi kıştan yaza çıkaran sensin

Senin bir taneni bin Cenikliye değişirsem

Kıblem böyleyken böyle olsun.

………………

Değerli dostlar,

Elbette insanların dar zamanlarında değerli buldukları bazı nesneler, anılar vardır. Onların değerinin, öneminin maddi karşılığı olamaz. Çünkü insanın önemsediği öyle değerler vardır ki, kişinin yönünü, varlığını, karakterini belli eder. Davranışlarını yönlendirir.

31 Mart seçimleri bize bu konuda önemli bir ışık tuttu. Kendini haram yemem diyen haramzadeler, kul hakkını yemeyeceğini söyleyip avuç avuç yutanlar, iftira etmekten utanmayanlar, çıkarları uğruna birilerinin yağdanlığı olanlar, başkalarının hak ve malları üzerine oyun oynamaktan zevk alanlar, aldatıldık diyerek halkını aldatanlar ve sonuçta yorgun düşüp kafalarındaki keneleri başkalarının sırtına atmaya çalışanlar ortaya çıktı.

Ülkeye gün doğdu.

Şimdi İstanbul’un yedi tepesinden birine çıkıp, Meletli’nin ahlat için söylediği gibi, çok değerli olan bir oy’umuza övgü düzmemiz gerekmez mi?

Cansın canım oy, cansın

Vatandaşı sandıktan çıkaran sensin

Senin bir taneni, bin saraya değişirsem

Kıblem iktidar olacağına vatan olsun.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!