Suçlu kim?
Coşkun Özbucak

Suçlu kim?

Bu içerik 1066 kez okundu.
Reklam

15 Temmuz’da gözler gördüklerine, kulaklar duyduklarına inanamadı. Akıllar durdu… Nasıl planlandı; kim, kimden yanaydı da değişiklikler yaşandı ayrı konu… Sonuçta Türkiye bir darbeden kurtuldu…
Kurtulduk da şimdi yaşananlar da sorun yaratıyor; mağdur insan sayısı çoğalıyor. Suçlular ‘cezalandırılacak’ mutlaka ama bu suçlular nasıl belirleniyor? Açılan bir soruşturma sonucu mu yoksa oluşturulan ‘komisyonların’ araştırmaları ile mi? Bu zamana kadar uygulamalarda ‘komisyonlar’ belirleyici gibi…
KHK ile açığa alınanlar hakkında (açığa alınma gerekçeleri) daha önce adli ve idari soruşturmalar yapıldı ve cezaya gerek görülmedi. Çünkü sendikal bir eylem olduğuna karar verildi. (Kimi maaş kesme cezalarını saymıyorum.) Aklanan eğitimciler açığa alınıyor! O zaman bu eğitimcileri ‘aklayanlar da’ suçlu!
Yasaları beğenmeyebiliriz ama var olan yasalara göre de yaşamımıza yön vermek zorundayız. (Değiştirmek için mücadele de verilmeli) Yasalara göre değerlendireceğiz suçu ve suçluyu. Yani suçluyu belirlerken kendi düşüncemizi temel alamayız. Bizim gibi düşünmüyor, bizi eleştiriyor diye kimseyi suçlu ilan edemeyiz. Suç, yasalarla belirlenmiştir.
‘Komisyonlar’, kimseyi suçlu ilan edemez, kuşkuları varsa belgeleriyle birlikte ilgili mercilere başvururlar ve adli-idari dava açılır. Soruşturma sonrası çıkan karara göre işlem yapılır. Bu iş bununla da bitmez; ceza alanlar itiraz hakkını kullanır.
Yargı süreçlerindeki ‘kumpasları’ da yaşadık. Ergenekon, Balyoz, KCK adlarıyla yapılan operasyonlarda FETÖ parmağının olduğunu herkes iddia etmeye başladı. Bu deneyimlerle bugün yaşatılan mağduriyetler önlenmelidir.
Kim suçlu? Bu soruşturmalar sonrası belli olur. Ama soruşturma açmadan görevden almak, binlerce insanı mağdur etmek anlamına gelir. Açlıkla terbiye etmek yanlış bir uygulamadır. Hatta suç, kişiseldir, aile cezalandırılmaz.
15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL, darbecilere yönelik uygulamalar için Hükümete verilen yetkidir. (Burada doğruluğunu-yanlışlığını tartışmıyorum.) Çıkarılacak KHK’ler bu kapsamda kalmalıdır. Zaten Anayasa Mahkemesi’ne götürme girişimi bu nedenle başladı.
Sonuçta bir suç varsa bunu belirleyecek olan soruşturma sürecidir. Bu süreci yaşatmadan görevden almalar ‘hukuksuz’ nitelemesinden kurtulamaz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!