Umut
Coşkun Özbucak

Umut

Bu içerik 937 kez okundu.
Reklam

         Doğa canlandı, her tarafta yenilenme başladı. Yeşil egemen oldu. Yeşilin içinde çiçekler. Fındık bahçelerinde renk renk menekşeler. Doğanın yüzü gülüyor.

         Güneş ısıttıkça insanlar da kışın yükünden, sıkıcılığından kurtulmaya başladı. Paltolar, kabanlar çıkarıldı. Tarlalarda, bahçelerde çalışan insanlar, sokaklarda çocuklar cıvıl cıvıl, sahilde grup grup dolaşan gençler, yaşlılar, sevgililer…

         Güneş ve sıcak baharın müjdeleyicisi oldu. Bahar; umut demek, sevinç demek. Doğadaki bu canlanma gibi insanların yüzündeki sevinç belirtileri de kalıcı olabilse. Umutları kaybolmasa.

         Gülsüm Cengiz “Umut Hep Vardır” kitabında bir yazısında şöyle yazar. “Gecenin en karanlık anı, güneşin doğuşuna en yakın zamandır. Kışın ardından ilkyaz gelir, yenilenmeleri, sevinçleri, umutları içinde taşıyarak. Çürüyenin, kuruyanın yerine nasıl yepyeni filizler, tomurcuklar çıkıyorsa doğada, toplumda insanların yaşamında da yeni sürgünler, umutlar ve sevgiler vardır. Çünkü insan, değişen ve değiştirendir. Elleriyle yaşamı yeniden kurandır.”

         Gülsüm Cengiz’in yazdığı gibi, insanların da kıştan bahara geçişi olacak. Bu inançla yaşamak, bu umudu içimizde yaşatmak geleceğimizin baharına ulaşmayı kolaylaştırır.

         Günlük yaşamımızda her yönüyle olumsuzluklarla karşılaşma olasılığı bulunuyor. İnsanlar atölyede aynı kalıptan yapılmadı. Çeşit çeşit huylar, düşünceler; çıkar ilişkileri, gelecek kaygıları. Bu durum insanların farklılıklarını oluşturur. Önemli olan bu farklılıkları kabul edip birlikte yaşayabilme becerisini gösterebilmektedir.

         Aynı grupta bulunan kulüplerin hepsi şampiyonluk umuduyla lige başlar. Lige yenilgiyle başlayan da olur. Bir yenilirler, iki yenilirler. Umutları ve inançları varsa bu yenilgilerden dersler çıkarıp yeni karşılaşmalara hazırlık yaparlar. Yani şampiyon olmak için çabasını sürdürürler.

         “Değişmez” diyerek yanımızda, yöremizdeki olumsuzluklara teslim olmaya gerek yok. Doğa değişiyor. İnsanın toplumsal yaşamı değişiyor. Değişim olmasaydı hala mağaralarda yaşar olurduk. İktidarlar kalıcı olurdu. Kendisini dünyanın merkezine koyan o kadar kral-padişah oldu ki, “değişmez” sanıldılar ama değiştirildiler.

         Bahar geldi, doğa canlandı. İçimizdeki kışı da bahara çevirmek elimizde. Umut, en sağlam ilaçtır. Bu konuda küçük bir çaba yeter. Kışın sonu bahar, gecenin sonu aydınlıksa yarına yönelik umudu yitirmemek gerekir.

 

         

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!