Yarına bakalım
Coşkun Özbucak

Yarına bakalım

Bu içerik 2266 kez okundu.
Reklam

        Üç ay önceden günümüze gelene kadar yaşadıklarımızı göz önüne getirdiğimizde “uçurumdan” döndük sanırsınız. Bir yerel seçim yaptık ama kimlerine göre “beka sorunu” yaşıyorduk.

         Ne oldu şimdi? Kıyamet kopmadı. Yerel seçim o kadar büyütüldü ki herkes sanki “dünyanın sonu mu” geldi diye sormaya başlamıştı. Ortalık duruldu.

         Seçimin sonucu üzerine somut değerlendirme yapmayacağım. Herkes yazdı, yeniden aynı cümleleri kurmaya gerek yok.

         Şimdi ne olacak? Vaatler neydi, unutmayalım. Takipçisi olalım. “Ortak yönetim” vurgusu tüm adaylar tarafından dile getirilmişti. Göreceğiz…

         Yerel yönetimlerin uygulamalarıyla yaşanabilir bir şehir olacak mı? Birey olarak, kitle örgütleri olarak taraf olunacak mı? Talepler ve beklentiler dillendirilecek mi?

         Burada seçime giren giremeyen partilerin önünde duran sorumluluk, günlük politikalarına devam etmeleri ve halkın sorunlarıyla ilgilenip dokunarak siyaset yapma yollarını bulmaları ya da geliştirmeleridir. Seçimden seçime köylere gitmekle, halka seslenmekle başarı elde edilmiyor.

         Ordu’daki seçim tartışması bir süre daha devam edecek. Partiler iç değerlendirmelerini yapacak. Kimileri sorumluluğu başkalarına atmaya çalışırken, başka illerdeki başarılarla avunmaya çalışacak.

         Bu seçimde her parti illere göre başarılı olduğu gibi başarısız da oldu. Genelin toplamı üzerinden değerlendirmeler yapılırken herkes bulunduğu yerin değerlendirmesinden kaçmamalı. Eksiklikleri ve başarıyı objektif olarak ortaya koyabilmelidir.

         Genel politika gündem olacak. Başta da ekonomi. İşsizlik, yoksulluk artacak mı, önlem alınacak mı? Bu konularda tartışmalar devam edecek.

Kamu emekçileri 3600’yü bekliyor. EYT sorunu duruyor. Tarım dibe vurmuş, üretici üretimden uzaklaşıyor. İşsizlik artıyor. Örgütlenme ve düşünce özgürlüğü sorunu katlanarak büyüyor. Zamlar durmuyor. Hele kullanılan dil “düşmanlaştırmayı” artırıyor.  Say sayabildiğin kadar.

Asıl olan yarınımız. Bugünden bunu düşünmek, bu konuda görüşler ve projeler dillendirmek gerekir.

Sorunların nedenlerinin sistemden mi, yönetenlerin yetersizliğinden mi kaynaklandığının ayrımı yapılmalı. Politika, bu iki nedenin hangisinin tercih edildiğine göre devam edecek.

Yani, yarına bakalım.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!