Taş ocakları yıkıyor
Coşkun Özbucak

Taş ocakları yıkıyor

Bu içerik 1016 kez okundu.
Reklam

 

         Köylülerin daveti üzerine geçen Cuma gün Fatsa’nın İslamdağı’na gittik Ordu Çevre Derneği yönetimi olarak. Gelen bilgiye göre taş ocakları nedeniyle mahallede toprak kayması olmuş, arazilerde çatlaklar oluşmuş, evlerin duvarları, direkleri yıkılmış.

         İslamdağı’na daha önce de gitmiştik. Fatsa-Kumru yolu üzerinde İslamdağı’nın karşısında dere kenarında bulunan “dev” taş ocağı da toprak kayması yanında evlerde de çatlaklara neden olmuştu. Bu köyde yaptığımız inceleme sonucu hukuksal olarak neler yapacakları konusunda bilgilendirme yapmıştık.

         İslamdağı’ndaki durum daha kötü. On iki ev oturmak tehlikeli diye mühürlenmiş ama gidecekleri yer olmadığı-gösterilmediği- için evden çıkmayanlar da bulunuyor.

         Onları da bilgilendirdik hukuksal olarak ne yapacakları konusunda. Bu hafta Fatsa Kaymakamı gelecekmiş yeniden. Bakalım hızlı bir çözüm üretilecek mi?

         İslamdağı-Korgan yolunu genişletmişler. Bu yolun Akdeniz’e bağlantı yolu olduğu söylenmiş. Melet Irmağı boyunca yapılan Topçam yolu için de Akdeniz’e bağlantı yolu denmişti. Yolda sarı tabelada “Bu yol HES’ler için yapılmaktadır” diye yazmasına karşın.

         “Bu yol yapıldıktan sonra mı taş ocağı başladı?” diye sordum. Aldığım yanıt “Evet” oldu. Yani Akdeniz yolu denilen yol aslında taş ocakları için yapılmış. “Akdeniz yolu” moda oldu. Nerede bir talan-rant girişimi varsa altyapı “Akdeniz yolu” iddiasıyla hazırlanıyor.

         Bölgede yan yana altı taş ocağı var dediler. Biz ikisini gezdik. Şelale ve değirmen yok olmuş. Taş ocakları köyün dere yönünü alttan sarmış. Atılan dinamitler arazilere, evlere zarar vermiş.

         “Bu kadar taş ocağı açılırken neden karşı çıkmadınız?” diye sorduğumda da, “Zararının olmayacağı söylendi.” diye yanıtladılar.

         İslamdağı, başka yerlerde yapılmak istenen taş ocağı, maden işletmelerinin nasıl zarar vereceğini gösterileceği bir bölge haline gelmiş.

         İslamdağı afet bölgesi ilan edilmeli, yeni yerleşim yeri bulunmalı. Taş ocakları kapatılmalı. Zaten evler, araziler zarar görünce bir taş ocağı çalışmasını durdurmuş ama iş işten geçtikten sonra.

         Yaşam alanlarıyla iç içe, tarım arazilerine, dere kenarlarına açılan taş ocaklarına ruhsat verilme biçimi de sorgulanmalı. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!