Seçimden sonrası önemli
Coşkun Özbucak

Seçimden sonrası önemli

Bu içerik 1062 kez okundu.
Reklam

         Dün, bugün, yarın derken günler hızla geçti. Beş yıl ne çabuk geçti. Önümüzdeki beş yıl da hızlı geçecek. Daha çok seçim göreceğiz. Bu seçim de son değil.

         Bu seçimi hangi parti-aday kazanacak, 31 Mart akşamı belli olacak. Geçmişte olduğu gibi verilen sözler unutulacak, keyfi uygulamalar çoğalacak belki de. 31 Mart önemli ama asıl önemli olan 1 Nisan’dan sonra ne yapılacağı. Oyunu kullanan beş yıl kenara çekilip bekleyecek mi yoksa her gün geleceği için taraf olma özelliğini sürdürecek mi? Ya da seçim sonunda umduğunu bulamadığı için karamsar mı olacak?

         Seçimim en önemli aşamasındayız. Şu an Ordu’da Cumhur İttifakı net. Büyükşehir Belediyesi için de ilçe belediyesi için de aynı oyu kullanacak. İkisi için de ortak çalışma var. Ortak çalışma var ama geçen seçimde Cumhur İttifakı’na oy verenlerden azımsanamayacak bir oranda uzaklaşma var. Cumhur İttifakı bu oyların diğer iki adaya gideceğini de biliyor.

Millet İttifakı’nda da çelişkili durum var. Millet İttifakı’nın adayı varken başka bir adaya oy verileceğine yönelik algı operasyonu yapılıyor. İyi Parti’den oy kayacağı belli ama ne kadar olur seçim sonunda anlaşılacak.  Ancak birkaç gündür kaymayı engelleme çabası görülüyor. Millet İttifakı’nda ilçe belediyeleri için çalışanların ellerinde büyükşehir belediye için hazırlanan broşürün olmaması dikkat çekiyor. İlçe ve büyükşehir belediyesi için ortak çalışma yok gibi.

Araya araya sonunda Saadet Partisi’ni bulan aday da bir rüzgar estirdi. Estirmesine fırsat verildi. Aradan çıkamaya çalışan aday, kültür olarak Cumhur İttifakı ile aynı.

Başka adaylar da var. Seçilme şansları olmasa da kendilerini görünür yapamadılar, kamuoyu yaratıp bir farklılık yaratamadılar.

Sonuçta seçim yapılacak. Bir parti-aday kazanacak. Vurguladığım gibi, 1 Nisan’dan sonra ne olacak? Açlık, işsizlik; kriz devam edecek. İş, ekmek, özgürlük talepleri gündemden düşmeyecek.

Yani oturup yeni seçim mi beklenecek yoksa yanlışa karşı örgütlü tutum mu geliştirilecek? Önemli olan bu. Emekten, demokrasiden söz eden partiler, sendikalar, dernekler bu konuda ne düşünürler, ne yaparlar göreceğiz. Bu zamana kadar birleşik güç yaratma, dayanışma konusundaki isteksizlikleri devam mı edecek göreceğiz.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!