Kararsızlardan mısınız?
Coşkun Özbucak

Kararsızlardan mısınız?

Bu içerik 2286 kez okundu.
Reklam

         31 Mart yerel seçimin son haftası. Adaylar ve partiler son hamlelerini yapmaya başladılar.

         Her seçimde en az yüzde 15 olan kararsızları kendi lehlerine dönüştürmek için yeni taktikler geliştirecekler. Biliniyor ki, seçimin sonucunu “kararsızlar” belirliyor. Bakalım bu taktikler ne olacak?

         Son haftaya dikkat. Çıkarılacak bir dedikodunun yanlışlığı kanıtlana kadar seçim biter. Buna dedikodu mu yoksa karalama kampanyası mı desek doğru olur, siz karar verin.

         Tüm adaylar ve partiler “kazanmak” için seçime girer ama biri kazanır. Ancak sistem yarışı ikiye ayırır ve alternatifi kendince oluşturur. Buna “maddi gücü olan öne çıkar” da denir. Reklamlar, televizyonlarda, gazetelerde haber olmak; boy boy reklam vermek, afiş ve pankartlarla şehri kaplamak kolay değil. Bunlar “gönüllülükle” olmuyor. Paran kadar tanıtım öne çıkıyor. Ordu’da sanki üç adayla seçim yapılıyor sanılır. Diğerleri iğneyle kuyu kazıyorlar. Var olan sistemin kuralları bu. Böyle olması için de özel çaba harcanıyor. Burada sistemi, partiler ve seçim yasalarını tartışmıyorum. Bunlar ayrı ve uzun konular. Son haftanın konusu hiç değil.

         Seçimlerde duygusallık öne çıkmaya çalışsa da izin vermemeli. Akıl ve siyaset bilimi öne çıkmalı. Nasıl bir yerel yönetim istediğimizi tartışmadan karar vermemeli. Öncelikle alışkanlıklardan sıyrılıp ne olmasını istediğimizi dillendirebilmeliyiz.

         Son hafta artık karar vermenin zamanı geldi. 1 Nisan’da nasıl bir belediyecilik anlayışıyla karşı karşıya geleceğimizi “kararsızlar” belirleyecek. Duygumuz, istemlerimiz farklı olabilir; adaylardan hiçbiri tercihimiz olmayabilir ama somut bir gerçeklik var ki, seçim üç aday üzerinden ilerliyor.

         Büyükşehir için üç adayın kazanma şansı da var, üçüncü olma olasılığı da. İlçe belediyeleri daha karışık. Yani bu seçimde 20-0 olmayacak. Dengeleri farklı olan meclislerle karşılaşacağız.

         Somut durum bu. Buna karşın “Nasıl bir yerel yönetim?” tartışmasını devam ettirmek bir zorunluluk.

         Halkın gereksinimi, beklentisi bilindiği için yapmayacaklarını-yapamayacaklarını projelerine almışlar. Yapacaklarından değil de, görüntüsü güzel broşürleri bastırmışlar o kadar.

         Adayların ve partilerin son taktiklerini izlemeye devam edeceğiz ama seçimlere ilginin zayıf olduğu da bir gerçek.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!