Son dönemece girildi
Coşkun Özbucak

Son dönemece girildi

Bu içerik 2322 kez okundu.
Reklam

         Her seçim kendine göre özellikler taşıyor. Günün özellikleri yanında başka şartlar nedeniyle herkeste farklı algılar, düşünceler, hayaller oluşturuyor. Kimine göre de dünyanın sonu sanki!

         Bu seçim de tamamlanacak ama diğer seçim sanki asırlar varmış gibi davranılacak. Bir de bakmışsınız diğer seçim zamanı gelmiş.

         Seçime iki hafta bile kalmadı. Yani son dönemece girildi. Ancak sanki bir yıl kalmış gibi zaman geçmiyor kimlerine göre. Öyle değil mi? Geçmişe bakınca çabuk geçtiğini söyleriz ama zaman zaman bir saat bile o kadar uzun zaman dilimi haline gelir ki, patlarız.

         Genel seçim havasında geçen yerel seçim bir bilinmeyenler üzerinde gidiyor. Kimse “tahmin” yapamıyor. Olasılıklar konuşuluyor ama tüm “tahminler” olabilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ordu’ya gelişini erkene alası belki de bundan. Hatta yeniden geleceği konuşuluyor. Ordu seçiminde işler karışık. Herkes iddialı.

         Yerel adayların merkezi propagandaya dayalı seçim çalışmaları sürerken partilerin geçmiş seçmenlerinden birbirine geçişlerinin olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bilinmezlik biraz da bundan.  Adayların “projeleri” duyulmuyor dense yanlış olmaz.

         Projeler demişken adaylar sözcükleri farklı da olsa “yaşanabilir bir şehir” sözü veriyorlar. Bu sözlerin güvenilirliğine seçmenler karar verecek ama Ordu Çevre Derneği’nin adaylara çağrısına yanıtları ne olacak bilemiyorum. ORÇEV, basına yansıyan yaşanabilir şehir için maddelerle görüşünü duyurdu. Bu yetmedi “kaçak” olarak yapılan sahil dolgusunun (kaçak olduğu için OBB’ye 74 bin TL para cezası verildi) “yasallaştırılması” için ÇED süreci tamamlandı. ORÇEV, bu proje ile denizin daha fazla doldurulmasını, ırmak ağızlarının doldurulup kıyıların betonlaştırılmasını önlemek için halka bilgilendirme bildirisi dağıttı; dava açma hazırlığını tamamladı.

         ORÇEV’in Ordu’ya sahip çıkma çabalarına adayların duyarlığının ne olacağı bekleniyor. Yaşanabilir bir şehir sözü veren adaylar için bir sınav özelliği taşıyor sahil – deniz dolgusu projesi.

         Adayların “turizm” projeleri de var. Ancak görülüyor ki, dereler, şelaleler, yaylalar betonlaştırılıyor. Tarihi, kültürel değerlerin korunması projelerini duymadık.

         Yönetim biçimi konusunda alışılmışın dışına çıkılmayacağı belli oldu. Eski yönteme devam. Halkın katılımı ve denetimini nasıl olacağı konusunda iki cümle kurulmuyor; çünkü “ben bilirim” anlayışıyla yönetime devam edilecek.

         Son dönemeçteyiz, halk kendisi için karar verecek. Tahmin yapmaya gerek yok. 10 gün sonra her şey belli olacak.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!