Katliam
Coşkun Özbucak

Katliam

Bu içerik 2304 kez okundu.
Reklam

         Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan faşist saldırıda 49 kişi katledildi. 48 kişi de yaralı. Umarım yaralılardan da ölen olmaz.

         Katliamı lanetlemeyen olmaz. Hangi dinden, ırktan olursa olsun “insan olanlar” katliama seyirci kalmaz.  Katliamı yapan “örgütlü mü, bireysel mi” diye bakmaya gerek yok. Katliamın nedeni, düşmanlaştırma politikaları. Farklılıklar birbirinin karşıtı olarak ele alındığında sonuç böyle oluyor. Bu katliamın sorumlusu yalnızca “katliamı yapanlar” mı? Bu kadar basit mi? Din, ırk, mezhep üzerinden politika yapıp kışkırtanların suçu yok mu? Emperyalistlerin “düşmanlaştırma” politikalarına çanak tutanlar suçlu değil mi?

         İnanç özgürlüğünü yok edip, siyasallaştırıldığında (tüm dinler açısından) katliamlara yol açılıyor. İnsanları inançları yönünden özgür bırakmanın zamanı geldi de geçiyor. “Benim dediğim gibi dini inanç”  dayatması kabul edilemez. Katliam nereden gelirse gelsin, gerekçesi ne olursa olsun kabul edilemez, lanetlenmeli. Bu katliam da lanetlenmeli, lanetliyorum.

         İnsanlık öldürülüyor; farklılıklarımızla bir arada yaşam kültürü de katlediliyor bu arada. Hangi dinden, hangi ulustan, hangi mezhepten olunursa olunsun bunlar düşmanlaştırmanın gerekçesi olamaz. Kardeşliğin egemen olması için inanç özgürlüğü önemli. Yani “devlet dayatmasıyla değil, gerçek anlamda bir laik yaşam savunulmalı.

Kanal 52’de ekran karardı

         Kanal 52 televizyonu 15.03.2019 tarihinde saat 01.00’de başlayan karartma bir gün sürdü. Uydu parası ödenmedi denmiş ama televizyon yetkilileri borcumuz yok, diyor. Ancak televizyonun 14.03.2019 Perşembe akşam haberlerinde Çamaş’ta, AKP Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız’ın seçim otobüsü üzerinde ezan okunurken konuşmasına devam ettiğini gösteren haberin yayımlanmasının neden olduğu dile getiriliyor. Bu haberden sonra yayının kesilmesi nedeniyle de ilk akla gelen bu oluyor.

         Türkiye’nin gündemi haline getirilen 8 Mart yürüyüşünde polislerin engellemesini protesto eden kadınların “ezanı protesto ettiler” iddiası üzerinde böyle bir haber gündemi tersine dönmesine neden oldu. Bu nedenle de “cezalandırıldı” diye inanç var.

         Basın özgürlüğü önemli. Olan bir olayı, söylenen bir söz her gazete ve televizyon için haberdir. Bunu yapması da görevidir. Haberi yapan değil, habere konu olanı sorgulamak gerekirken nedense haber kanalı sorgulanıyor. Hatta cezalandırılıyor.

          

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!