Kör ebe oyunu!
Coşkun Özbucak

Kör ebe oyunu!

Bu içerik 3036 kez okundu.
Reklam

untitled-1

Çocukluğumuzun vaz geçilmez oyunlarından biri de kör ebe oyunu! Ebenin gözleri bağlanır, çevresindeki insanları yakalamaya çalışır! Elini, kolunu sallar; birine dokunmaya çabalar! Bazı kör ebeler vardır ki, oyunda en önemlisi de budur; sessizce durur, etrafındaki nefesi dinler, insanların hareketlerinden oluşan rüzgarı hissetmeye çalışır. Böyle bir kör ebenin ebeliği uzun sürmez, oltaya takılan bir balık gibi yakalar avını!
Hani kör ebe kurnazlık yaparak etrafındaki nefesi, insanların hareketlerinden oluşan rüzgarı hissetmeye çalışır ya; çevresinde bulunan insanlar da bu taktiği bilir ve ona göre kör ebeye oyun oynarlar. Yalandan ayak sesleri çıkarırlar, arkadan ellerini uzatıp ön tarafta rüzgar oluştururlar. Ebe de bu oyuna gelirse ebelikten bir türlü kurtulamaz!
Yaşamımız da kör ebe oyunu gibi! Gözlerimizi bağlamışlar, etrafımızda neler oluyor; ne dolaplar dönüyor, göremiyoruz. Algı operasyonları ile gerçeklere takla attırılır, biz de ‘vay be’ diyerek şaşkınlıkla yalancı gündeme kapılıp gideriz. Kör ebenin taktikleri bilindiği için önlem almak kolaylaşmıştır!
Kör ebe örneği işkence odalarında da olur. İşkence yapılacak kişinin gözleri bağlanır, kimin işkence yaptığı, sorguladığı belli olmasın diye! Ancak işkence gören kör ebe, o kadar hassaslaşmıştır ki, seslerden, adımlamaların ritminden çevresindeki kişilerin değişip değişmediğini bilir, sık sık yapılan ‘oyunlara’ gelmez. (Gelenler de olur)
Kör ebe, ebelikten kurtulamayacak mı? Bu kör ebenin zekasının kıvraklığına bağlı. Ya toplumun ‘kör ebe’ haline getirilmesine ne demeli? Görmek önemli ama tek başına her şeyi belirlemiyor. Hissetmek, duyumsamak da önemli. Neden, sonuç ilişkisini iyi değerlendirmek gerekiyor. Dün ile bugün yaşananları karşılaştırıp yarınla ilgili değerlendirmeler yapılabilmeli. Yani dün ‘doğru’ olan, bugün ‘yanlış’ olarak değerlendiriliyorsa değişikliği sorgulayabilmeliyiz. Yoksa kör ebe olmaktan kurtulma şansın bulamayız.
Gözlerimiz bağlanmış, görmemiz engelleniyor da kulağımız var duymak için, aklımız var olasılıkları değerlendirmek için; kör ebe olmadan önce yaşanmışlıkları görmüşüz, deneyimimiz var! Gözümüzü bağlasalar da ‘ebelikten’ kurtulmak kolay; yeter ki, kulaklarımızı açalım, tenimize değen rüzgarın nedenini bilelim!
Algı operasyonlarını alt etmenin başka yolu yok! Yaşanmışlıkları, yaşanacakları nedenleriyle, sonuçlarıyla iyi değerlendirelim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!