istanbul escort
AHLAK
Ufuk Ersoy

AHLAK

Bu içerik 126 kez okundu.
Reklam

Oradaydım. Saadet Partisi Büyükşehir Belediye Başkanı İçişleri eski bakanı İdris Naim Şahin projelerini açıkladı. 104 adet projeyi peş peşe sıraladı. Ardından toplum ve özellikle yönetenler açısından en önemli konuya değindi.

Ahlak…

***

Sabaha karşı yataklarından savruldular, topraktan gelen sarsıntının şiddetiyle. İnsanlar daha ne olduğunu anlamamıştı ki şehrin önemli bir bölümü darmadağın oldu. Alt yapı çöktü. Su ve gaz boruları depremin şiddetiyle patladı. 1995 yılının 17 Ocak günü sabah 07.46...

Japonya tarihinin en şiddetli depremlerinden biri, 1,5 milyon nüfuslu Kobe şehrini vurmuştu. Depremin şiddeti 7,2 idi. 6.200 kişi öldü.

Japon merkezî yönetimi kente 2 gün sonra yardım elini uzatabildi.
Acımasızlığıyla ünlü Japon mafyası ’Yakuza’ bile yardım çalışmalarına aktif olarak katıldı, para desteği verdi. Şehre bir süre su verilemedi, çünkü alt yapı çökmüştü.

Japonya’nın liman kenti Kobe’de 1995’te meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremden sonra kurtarma ve yardım çalışmalarında yaşanan aksaklıklar nedeniyle, kentin su işleri müdürü Takaşi Nakanişi intihar etti.

Aradan 14 ay geçti…  Kobe’de zayıfça bir adam arabasıyla benzin istasyonunda durdu. Elindeki bidona kerosen doldurduktan sonra tekrar arabasına binerek Kobe şehrine hâkim bir tepeye çıktı. Dizlerinin üzerine çöktü, iki elini birleştirip yıkılmış ve toparlanmaya çalışan şehirdeki Kobelilerden özür diledikten sonra hiç tereddüt etmeden bidondaki keroseni üzerine döküp kendisini yaktı.
 

Bu kişi Kobe Belediye Başkan Yardımcısı Tagumi Ogawa’ydı.
Topluma hizmet etmeyi onur sayan Tagumi Ogawa, imar işlerinden sorumluydu. 14 ayda yeni evler inşa ederek, tüm Kobelileri içlerine yerleştiremediği için kendini yaktı.

***

İki atom bombası, tsunami, depremler, nükleer santral patlaması vs. felaketler ülkesi olmuş ama insanlık, ilim, bilim bir adım geri gitmemiş, ahlaktan hiçbir zaman taviz vermemiş bir ülke Japonya.

Seçimden sonra bakın şöyle. Tarih daha önce olduğu gibi tekerrür edecek.  Makamlar peynir ekmek gibi dağıtılacak. Bilgisi, görgüsü, deneyimi, yeteneği, kalitesi, vizyonu olması hiç önemli değil, ahbap çavuş ilişkisi kuvvetli, sıkı partili olan, siyaset adına torpilli, arkası kuvvetli, amiyane tabirle dayısı olanlar oturacak o makam koltuklarına. Adları her ne olursa, Takaşi Nakanişi ve Tagumi Ogawa gibiler avucunu yalayacak yine.

Bu memleket ve bizler kaybedeceğiz sonuçta. Yine bir beş yılımız heba olacak.

Ve inanın bizi yönetenlerin hiç birisi bırakın Takaşi Nakanişi ve Tagumi Ogawa gibi ahlaklı davranmayı, tırnaklarını dahi kesmeyecekler…

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!