istanbul escort
Namı diğer Çıdık Hasan
Yavuz Kalyoncu

Namı diğer Çıdık Hasan

Bu içerik 233 kez okundu.
Reklam

Ordunun Şehrengizleri; Hasan Akınoğlu

Ordu’nun unutulmaz isimlerinden değerli bir büyüğümüz olan, 1925 Giresun Tirebolu doğumlu olan Hasan Şefik Akınoğlu; Zabit Kâtibi Pinezoğlu Ahmet Beyin oğludur. Çocukluğu Tirebolu da geçen, bir asıra şahitlik etmiş, Hasan Akınoğlu, İlk ve ortaokulu Tirebolu’da okuduktan sonra Liseyi okumak için Ordu’ya gelmiş ve Ordu’da yerleşmişler.

Evinde misafir olduğum Hasan amca; Bir asır’a yaklaşan ilerlemiş yaşına rağmen, gençlik yıllarını anlatmanın heyecanını yeniden yaşarcasına konuşmaya başladı;

“Ordu’da Lise yıllarımçok güzeldi. Mahalle ve Okuldan arkadaşlarım olan: Mustafa Furtun, Kemal Furtun, İbrahim Aydın, Harutyan Artun ve daha niceleri ile mahalle maçları, okulda sınıf maçları, okullar arası maçlar derken, Liseyi bitirdim. Ankara’da Ziraat yüksekokuluna girdim ve mühendis oldum. Hemen askerlik kararını aldırdım. Askerliğim bittikten sonra Ordu Ziraat Müdürlüğüne tayinim gerçekleşti. Kurumda kısa sürede müdürlüğe yükseldim. Yıllarca müdür olarak ve farklı mevkilerde 43 yıl Ordu’ya hizmet verdim.

Ocak Kulübünde Futbol günleri

Ordu’ya geldiğimde futbol en sevilen ve seyircisi çok olan bir spordu. Forma rengi sarı-lacivert olan Ocak Kulübü vardı ve ben de Fenerbahçeliydim. Kısa zamanda kendimi kabul ettirip, Ocak Kulübü’nün bir oyuncusu oldum. Takımda arkadaşlıklar çok güzeldi. Çok iyi futbolcular vardı. Bugün olsalar büyük takımlarda oynayabilecek kalitede oyuncular. Hiç unutamadığım iki futbolcu arkadaşım vardı Ahmet ve Mustafa. Bizden ayrılıp Bursa’ya transfer oldular. Türkiye çapında futbolcu oldular. Ben takımda sağ açık oynuyordum. Hem çalışıyor hem de hafta sonları futbol oynayıp takımla birlikte çevre illere müsabaka yapmaya gidiyorduk.

 

Zor şartlarda bir araya geliyorduk. Futbol ayakkabısı yoktu, forma top yoktu. Sahalar hava iyiliğinde taş gibi, yağmurlu iken çamur çorak aşırı yağmurda da göl gibiydi. Millet Düzü’nde yapardık maçlarımızı, çok seyircimiz olurdu. Karşılıklı tezahürat yapılırdı ama hiç küfür olmazdı.

     Evliliğim.

 

Necla Aliye hanımla evlendim. Nimet, İsmet, Ahmet ve Hikmet dünyaya geldiler.  Ordu’nun sosyal hayatı içinde her türlü etkinliğe katıldım. 35 sene hiç başka bir yerde görev almadan Ordu Ziraat teşkilatında idareci olarak görev yaptım. Öğretmen sıkıntısı vardı. Lisede tarım ve fen derslerine girdim.

 

 

 

Ordu Lisesi öğretmenleriyle birlikte bayram hatırası:. Soldan sağa: Hasan Akınoğlu(Tarım), Cemil Karamustafaoğlu(Kimya) Kemal Mutlu(Matematik), Rahmi Odabaş (Tarih), Hasan Öztürk(Fransızca) Bahattin Arık (Lise Müdürü), Yılmaz Seçkin(Coğrafya), Necati Çanakçı(Türkçe)

Ordu’da futbol çok seviliyordu ve Ordu başarılıydı. Amatör kulüpler şampiyonu olan takımlarımız Türkiye derecesi yapıyorlardı. Ordu Genç karması Türkiye ikincisi olmuştu. Bir gurup arkadaşımız Ankara’ya Gençlik spor Bakanlığına ve Futbol Federasyonuna gidip Orhan Şeref Apak’tan lige alınmaları için söz aldılar ve ikinci lige alındık 1967.

Ordu sporda yöneticilik

 

1967 senesinde Orduspor’un kurucu üyeliği ve iki dönem kulüp yöneticiliği yaptım. Orduspor’un gittiği dış sahalara eşim Necla Hanımla beraber gidiyordum.

 

 Rahmetli Fahri Çelebi ile birlikte çok deplasmanlarda beraber olduk. Yukardaki fotoğrafta unutulmaz bir hatıra.

Bizim zamanımızda Ordu’nun sosyal hayatı çok hareketliydi. Her tür sosyal faaliyet yapılırdı. Bizim kuşak futbol severler amatör kulüplerle olan ilişkimiz bitmiş olsa da düzenli bir araya gelir kendi aramızda maçlar yapardık.

 

 

İlerlemiş yaşımıza rağmen zamanla bir araya gelip maçlar yapıyorduk. Yukardaki fotoğrafta En başta ben 2. Kargo Tahsin. 3. Uğur Gürsoy. 4.      5. Alano Murat. 6. Oke Kadir. 7. Kuru Kenan. Oturanlar. 8.Saka İksan Katırcıoğlu. 9. Haluk Uzman. 10. Kayın Biraderim Ecz Oktay Arıkan. 11. Mustafa Erkenci

 

Seneler bizden çok şey almış olsa da gönül hiç geçmiyor. Bu fotoğraf çok şey anlatıyor. Şimdi çoğu aramızdan ayrılmış olan değerli arkadaşlarımızla takaütler maçları yapardık ve çok ta izleyenimiz olurdu.

1997 yılında Kalp rahatsızlığı geçirip ameliyat oldum. O günden sonra kendime daha da iyi bakmaya başladım. Her gün yürüyorum, uykuma dikkat ediyorum. Günde beş öğün yemek yiyorum. Pazar günleri geleneksel fırın pidesi de vaz geçemediklerim arasındadır.”

ÇIDIK Hasan Lakabı.

Son olarak Çıdık Hasan lakabını sordum;

“Eskiden her arkadaşımın lakabı vardı. Gambilo Vedat-Alano Murat-Kargo Tahsin-Joke Kadir-Saka İhsan-Tırt Oktay-Gavat Mustafa-Eşşekçi Kemal-Nato Ekrem-Yancık Ayhan-Kovboy Talat-Kına Yılmaz gibi bana da ÇIDIK Hasan dediler. Neden nasıl dediler halen bilmem bende ses çıkartmadım. Biz eski arkadaşlar birbirimiz için ilaç gibiydik.”

Bir asır’ a şahit olmuş değerli büyüğümüz Hasan Akınoğlu’ na güzel sohbet ve ev sahipliği için teşekkür edip, ellerinden öperek vedalaştım.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!