Gelecek kaygısı
Coşkun Özbucak

Gelecek kaygısı

Bu içerik 2443 kez okundu.
Reklam

Karadeniz’in sularında gönlünce dolaşan balık aile grupları yumurtalarını ırmak kenarlarına bırakmak için belirlenen yollarını takip ederler. Babadan anneden çocuklara öğretilen bu yol değişmez. Bu nedenle gözü kapalı bile gidecekleri hedefe ulaşabilirler. Bu alışkanlık artık doğal yaşam biçimini almış.
Balık aileleri yolu öğretmek için yeni anne ve baba adayı olan çocukları da yanlarında getirirler. Böylece yaşlanan anne ve babanın yolculuk yapamayacak durumlarında çocukların yol bilmez durumda kalmalarını istemezler. Geçmişten gelen geleneklerini sürdürürler.
Artık aile için yola çıkma zamanı gelmiştir. Aileye yeni üyeler katılacak. Annedeki yumurtalar hedefe ulaşmalıydı. Baba ve çocuklar annelerini aralarına alarak yola koyulurlar. Artık seferberlik ilan edilmiş, tüm aileler hep birlikte tek hedef olan ırmak ağızlarına yöneldiler. Yol uzundur, çocuklar bilmese de büyükler deneyimlidir. Yolda istenmeyen kazalar olacaktır. Önemli olan bu yolculuğu en az zararla bitirmek…
Anne ve baba bu dönemlerde insanların saldırılarının azaldığını biliyorlar ama yine de bazı insanların avlanma ‘hastalığı’ nedeniyle yumurtaları hedefe ulaştırmalarını engelliyorlar. Gruptan kimileri suyun üzerine çekiliyorlar. Birdenbire kayıp olan aile bireylerinin nereye gittikleri konusunda da bilgileri yoktur. Bu korkuyla yoluna devam eden aile, birdenbire yanındaki ailenin yukarı doğru çıktığı görür, kısa süre içinde gözden kaybolurlar. Annenin içine bir korku düşer. Acaba hedefe varabilecek miydi? Çocukların, komşularına ne olduğu ile ilgili sorulara kaçamak yanıt verir bir yandan da etrafını kontrol ederek aynı tehlikenin kendi başlarına da gelmesinden korkar, belli etmemeye çalışır.
Yapılan yolculuğun yavaş yavaş sonuna yaklaşırlar. Suların sıcak bölümüne girerler. Suyun ısısındaki değişimin nedenlerini çocuklarına anlatır. Artık suda besin de çoğalmıştır. Fakat annenin, babanın dikkatini başka bir koku ve manzara dikkatini çeker. Daha önce böyle olmadığını görürler. Çocuklara belli etmeden anne ve baba aralarında değerlendirme yapar, bir sonuç çıkarmaya çalışırlar.
Denizin dibinde hem değişik koku vardır hem de siyah bir zemin oluşmuştur. Anlam veremezler. Siyah zemini kontrol ederler. Sert bir zemin olduğunu, kayaya, kuma benzemediğin fark ederler. Bir süre daha gittikten sonra öndeki ekibin toplu olarak durduklarını fark ederler. Merakla yaklaşırlar. Gördüklerine şaşırırlar… Binlerce balık iç içe yaşıyorlar. Topluca duruyorlardı. Yaklaştıklarında görürler ki, büyük bir kafes içinde yaşayan balıklardı.
Böyle yaşam kendilerinde hiç olmamıştı. Kafese yaklaşıp tanışmak isterler. Kafesteki balıklar da kendilerine şaşkın şaşkın bakarlar. Anlar ki, kafesteki balıklar yeni doğmuşlar ve hep birlikte yaşamaktalar. Bu kadar erken büyümelerine şaşarlar. Konuşmalar sürerken kafesteki balıklar birdenbire hareketlenme başlar. Yukardan gelen bir alet balıkları kafesten alıyordu. Bu panik havası tüm aileyi tedirgin eder ve aceleye oradan uzaklaşırlar.
Yoluna devam eden aile artık kıyıya yaklaşmış, yumurtaları bırakacak uygun yer aramaya başlar. Fakat daha önce yumurtayı bıraktıkları yeri tanıyamaz. Denizin dibi siyah ve koku hala var. Anne bu değişikliğin toplu olarak balıkların bulunduğu yerden kaynaklı olduğunu anlar ama iş işten geçmiştir. Yumurtayı bu beğenmediği yere bırakmak zorundadır!
Aileler yumurtalarını bırakıp yeniden denizin derinliklerine dönmeye başlarlar ama annenin içine korku düşer. Yavrularını görebilecek miydi? Evleri bıraktıkları gibi değildi. Yolda karşılaştıkları kafeste bir ilginçlik vardı. İçi balık dolu kafesler buraları yaşanmaz yapmış.
Balıklar dönerlerken gelecek yıl başka bir yer aramalarının gerekliliğine karar verirler. Bu konuda bir grup görevlendirilir. Onlar da bir bilinmeyene yeni kıyılar keşfetmek için yola çıkarlar. Herkes merak içindedir, gidenler geri dönebilecek mi? Yeni bir üreme yerleri bulabilecekler mi? Balıklarda gelecek kaygısı başlar. Yoksa koca deniz artık kendilerine dar mı gelmeye başladı? Merak ve korku ile denizin derinliklerine yolculuğu sürdürdüler…
Bu kaygıyı yaşayanlar dayanışma içinde olabilecekler mi?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!