istanbul escort
GÜRÜL GÜRÜL GÜRÜLTÜ
Mehmet C. Savaşkan

GÜRÜL GÜRÜL GÜRÜLTÜ

Bu içerik 108 kez okundu.
Reklam

Şehrin kalabalık noktalarında bir seçim curcunası akıp gidiyor. Horonlar, halaylar, mehterler, marşlar, sloganlar ''yer gök gürültü kıyameti''... Neyse ki; parti sayısı azaldı, eskiden bir sürü parti vardı; her biri ayrı ayrı turlar; bağırıp çağıracak seviyede mahalle aralarında bile yayın yapar, partilerine oy ararlardı. Şimdiki dönem yine iyi. Şunun şurasında seçimlere az bir süre kaldı, yakında hepsi toparlanıp kalkacak. 

Peşinden asker uğurlama faslı başlar. Gerçi yeni düzenlemeyle askerlik biraz değişmiş olsa da, askere gidenler yakınları tarafından çılgınca uğurlanacak. Ve maalesef korna çalmadan askere giden yok memlekette.

Aynı şekilde, gerdeğe de kornasız giren olmaz. Kim kiminle evleniyor, korna zırıltısından elbet sizin de haberiniz olur, merak etmeseniz de… Havalı kornalı gerdek ayları yakında başlayacak.  Patlak egzozlu motosikletler de cabası. Onların da geçiş üstünlüğü var.

Bunlar dönemlik ve mevsimsel gürültüler. Bazı gürültü kaynakları ise baki kalır şehrinizde;

Mesela, şehrin en merkezi noktalarını işportacılar sarmalamıştır. Yoldan geçen herkese tezgahlarındaki malı satma derdindeler. Bağırıyorlar, çatlıyorlar, yırtınıyorlar... Çirkin çirkin müzik yayını yapanları bile var. Kimsenin ekmeğine göz dikmedik fakat, işportacılar kira yükünü çeken, vergisini ve stopajını eksiksiz ödeyen, eleman çalıştıran esnafın ekmeğine ortak oluyor! Çevreye saldığı dayanılmaz gürültü de cabası…

Matkap ve taşlama motoru gürültüsü de hiç eksik olmaz bu şehirde. Olur olmadık her yerde sürekli bir tamirat-tadilat var. Yer kazılıyor, beton kırılıyor, toprak çıkartılıyor, demir kesiliyor veya kaynatılıyor, bitmiyor ve bitmiyor...

Megafon ile yapılan anonslar da inanılmaz yüksek ses tonundan yayın yapılıyorlar. Yine yaşadığımız meydanda bir anons yapılırken 82 desibelle kadar seviye çıkabiliyor. Hem de kaynağından yaklaşık 60 metre uzak mesafede. Anons yapılırken yanınızdaki ile konuşamıyorsunuz.

Ses seviyesini cep telefonlarına indireceğiniz uygulamalar ile ölçebilirsiniz. Orduda yaşıyorsanız, telefonunuza böyle bir program indirmenizi kesinlikle tavsiye ederim. En sessiz zamanda bile sokağın 60 desibel ortalaması var, 50'nin altına hiç düşmüyor. Anonslarla ve korna konvoyları ile 80 desibeli geçiyor. Deneyin sonuçlara siz de şaşıracaksınız.

Şehrin etkili ve yetkili denetim mekanizmaları gürültüyle mücadele için çalışıyor mu?  Biz pek şahit olmadık. 153e ve diğer kurumlara şikâyet eden ettiği ile kalıyor. Sabit bir işyeriniz olsa ve sesli bir iş yapıyorsanız; gürültü şikayeti nedeni ile iş yeriniz kapatılabilir. Örneğin, mobilyacıysanız kapalı dükkanınızda makineyle tahta kesemezsiniz. 

Sokaklar gürültü özgürlüğüne açık. Müdahale edilmediği için de herkesin gürültü yapma umursamazlığı doğuyor. Kısa bir masal ile yazımızı bitirelim; Ordu; ruhunu gürültüye kaptırmış, oldukça minik bir turizm şehriymiş!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!