istanbul escort
    8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
Ekrem Karadağ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Bu içerik 659 kez okundu.
Reklam

Anneler günü, babalar günü, sevgililer günü derken 8 Mart dünya kadınlar günü kutlama etkinlikleri yaşanacaktır. Lakin sadece bir gün ile sınırlı, ya sonrası meçhul…

Kadınlar günü nasıl doğmuştur bu süreci iyi bilmek gereklidir. Emek, çağdaş haklar, özgürlük ve onurlu yaşam mücadelesi söz konusudur.

8 Mart 1957 tarihinde ABD New York kentinde 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlar. Ancak polisin işçilere orantısız saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın can vermiştir. O kara gün ve ölenlerin anısına 8 Mart dünya kadınlar günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Ancak Dramatik olay dışında kadın ve kızlar ilkel erkekler tarafından taciz ve tecavüz edilmekte şiddet görerek öldürülmektedir. En çok İslam coğrafyasında olumsuzluk yaşanırken Ulusumuzda da kadınlara yönelik cinayetler yadsınmayacak düzeylerdedir. Kadın ve kızlarımız bu dramı niçin yaşamaktadır.

Şiddet-taciz-tecavüz ve öldürme…

Bunlar elbette salt ulusumuzda mevcut olan sorunlar olmayıp tüm dünya ülkelerinde yaşanan acı gerçeklerdir. Dünya genelinde kadın her zaman 2.sınıf görülmektedir. Yatakta cinsel ihtiyaç gören, yemek pişiren ve çocuk doğurandır.

Erkek egemen bir din ve toplum yapısında kadın yalnız ve çaresizdir. Çoğu zaman yakın akrabaları tarafından cinsel taciz ve tecavüz olaylarını dahi gizlemektedir. Erkekler ise her cinayet sonrasında namus için öldürdüm söylemi aldatmacadır.

Diyanet işleri başkanlığı; Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil, iğrenç fetvası  kadının din boyutunda da nerelere geldiğinin de açık kanıtı değil midir?

Ulusumuzda kadına yönelik şiddet olaylarında düşüş değil tam tersi artış göstermiştir.

Bu sonuçlara bakıldığında 8 Mart kadınlar günü kutlamaları özde değil sözdedir.

Anneler günü, babalar günü, sevgililer günü ve kadınlar günü öyle bir güne sığdırılıp geçiştirilecek bir mesele değildir.

Benim nezdimde eşimin ve tüm kadınların yılın her anı kadınlar günüdür.

Bu bakımdan, çok ağır koşullarda yaşam süren, çocuklarına ekmek götürmek uğruna bedenlerini satan kadınlarımız için neler yapıyoruz bunlar irdelenmelidir.

Salt 8 Mart Kadınlar gününün gelişiyle beraber kadınlarımızın yanındaymış gibi o günü geçiştirmek amaçlı, üstelikte hiçbir şey üretmeyen, eğitim ve sosyal yaşamda 2. Sınıf vatandaş olarak gören siyasetçileri ve de erkek egemen düşünceyi kınıyorum.

Şiddet-taciz-tecavüz ve öldürmeler karşısında bile vakur durabilen tüm kadınlarımızın günleri kutlu gelecekleri açık olsun…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!