“Su içen ölmedi mi?”
Coşkun Özbucak

“Su içen ölmedi mi?”

Bu içerik 1055 kez okundu.
Reklam

Yozgat Valisi ilinde içkiyi yasaklamış! Ruhsatı alan esnafın durumu ilgilendirmiyor ‘yöneticiyi’. OHAL kapsamında astığı astık, kestiği kestik sanıyor. Oysa OHAL ile bu işlere müdahale edilmez.
İçki içmenin azaltılmasının yolu çeşitlidir ama baskı ve yasaklama, yöntemler içinde yer almaz. Burada içki içmenin teşvikini yapmıyorum. İçki içmek (yetişkinler için) bir tercihtir. Çocukların, gençlerin uyuşturucuya bulaşmasını engellemek için çaba harcamakla içkiyi yasaklamak aynı anlamda değil.
Türkiye’de içki ve sigara içiminin azaldığı iddia ediliyor. Oysa gerçek hiç de böyle değil. Ordu’da bile her sokakta tütüncü var. İnsanlar ucuz olduğu için tütüne yöneldi. Tütün alıp sigara yapanlar istatistiklere girmiyor! Bu nedenle de azalma var sanılıyor. İçki konusu da aynı. Şaraptan rakıya her tür içkiyi insanlar kendileri yapıyor. Bu da istatistiklerde yok.
İçki ve sigaranın azaltılmasının yolu zam ve yasaklamak değil. Sosyal, kültürel zenginlik gerekir. Bu yönde okullarda teşvik olmalı. Yoksa ‘yasak’ demek yetmiyor. Yasağa ilgi daha fazla oluyor.
Hani bir söz vardır, “İçki içen öldü de su için ölmedi mi?” diye. Kim ne içer, nasıl içer kendisini ilgilendirir. Yönetenlerin yapacağı iş, içenin çevresine verebileceği ‘zararı’ önlemektir. Ayrıca içki içmekle alkoliklik farklıdır. İçki, sigara içimi teşvik edilmemeli ama yasaklarla da müdahale edilmemeli. Aslında yasaklar daha tehlikelidir. Kamuoyunun içinde içmeyle gizli kapaklı içmenin arasındaki farkı biraz düşünebilen herkes bilir.
Okullarda ve diğer kamu kurumlarında sigara odalarını yasakladıktan sonra ne oldu? Artık sokaklarda sigara içiliyor. Özellikle de öğretmenler okul bahçesinin dışında, öğrencilerin karşısında sigara içmek zorunda bırakıldı. Böyle olunca da öğrencilerin sigara içmemeleri konusunda uyarıların inandırıcılığı kalmadı. Silah geri tepti.
İstanbul Tophane’de 21 kadın sanatçının çalışmalarından oluşan “KUYTU” sergisinin açılışı içki içildiği gerekçesiyle mahalleli olduğu söylenen bir grup tarafından saldırıya uğradı.
Kim, kimin nasıl yaşayacağına ne adına karar veriyor? Yasaklarla, ötekileştiren-düşmanlaştıran açıklamalar ve konuşmalar bu tür olayları çoğaltacak.
Başkasının yaşamına karışan kişi ya da gruplar; başkasının kendisinin yaşam biçimine karıştığını düşünsün ve nasıl bir tepki ve duygu içinde olabileceğini değerlendirsin. Bu kişiler, kendilerine ‘baskı’ yapıldığında memnun olabilecekler mi?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!