Etiket
Coşkun Özbucak

Etiket

Bu içerik 973 kez okundu.
Reklam

 

 

         Hepimizin bir anısı vardır etiketlerle. Defterlere, kitaplara yapıştırıp adımızı, sınıfımızı, numaramızı yazdığımız. Çeşit çeşit… Bizim öğrencilik dönemimizde klasik bir etiket vardı, şimdi hangisini seçeceklerini şaşırıyor çocuklar. Hepsi birbirinden güzel.

         Etiket denilince yalnızca defterlere, kitaplara yapıştırılanlar anlaşılmasın. Şimdi, insanların alnına, sırtına yapıştırılan etiketler çıktı. Defterlere, kitaplara yapıştırılan etiketleri zor da olsa çıkarıp yenisi yapıştırılabiliyor ya da etiketin üzerine başka etiket yapıştırıp sorun çözülebiliyor. Alına, sırta yapıştırılan etiketi sökmek bir dert, üzerine başka bir etiket yapıştırmak ayrı bir dert. Adı çıkmış ya bir kere takla da atsa, amuda da kalksa değişmez.

         Kişileri bir kalıba sokmak çok kolay. Birine siyasetçi dedin mi iş bitti. Sinemadan, kitaptan, resimden, heykelden, anlamaz sanki. “Türkiye nereye gidiyor? Ortadoğu’daki gelişmeler hakkında ne düşünüyorsun?” diye sorarlar ama bir film, sergi ya da yeni çıkmış kitap hakkında düşünceleri sorulmaz. Etiket “siyasetçi” olarak yapıştırılmış çünkü. Oysa siyasetçi her konuya ilgilidir; her konuda az çok bilgisi vardır hatta belki de bir ressamlığı da vardır. “Siyasetçiden ressam mı olurmuş” denir şaşkınlıkla.

         “Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık” kurtulma olanağı yoktur etikette yazılan kimlikten. Oysa siyaset bir meslek, bir ilgi alanı değildir. Siyaset yaşamın kendisidir. Siyaseti bir çalışma alanı olarak gören toplumlarda sıkıntılar aşılamıyor. Oysa ressam da, heykeltıraş da, senarist de, müzisyen de aslında siyasetin tam da içindeler. Yapılan - üretilen her çalışmanın bir bakış açısı vardır ve bu da siyasettir.

         Ressama, heykeltıraşa, senaristte, şaire, yazara ülkenin, dünyanın ekonomik, siyasi durumu hakkında soru sormamak ne kadar anlamsız ve yanlışsa; siyasetçiye de sinemayla, şiirle, romanla, resimle, müzikle ilgili sormamak da o kadar yanlış.

         Bu durumda, temizlik işçisinden ressam; doktordan müzisyen; işçiden siyasetçi; balıkçıdan sinema sanatçısı olmaz. Kişilerin öne çıkmış becerileri olur mutlaka ama onunla sınırlı değildir. O nedenle etiketin üzerine TEK BİR YETENEK yazmaya gerek yok. Adını yazmak yeterli.

Bir etiket de vardır ki, ağzıyla kuş da tutsa değiştiremez etiketini. Yalancı çobana dönmüştür. Güvenilirliği kalmamıştır. Ne yapsa, söylese; tövbe ettiğini anlatsa da önüne gelene bir anlam ifade etmez. Çünkü etiketi kendisi yapıştırmıştır alnına ya da sırtına. Güvenilirliğini kaybetmiştir, yolunu bulamaz; karanlıktır her taraf. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!