5 Ekim Öğretmenler Günü
Coşkun Özbucak

5 Ekim Öğretmenler Günü

Bu içerik 2440 kez okundu.
Reklam

24 Kasım, Türkiye’de 12 Eylül Darbecileri tarafından ‘Öğretmenler Günü’ olarak kabul ettirildi. 5 Ekim ise, Dünya Öğretmenler Günü…
‘Öğretmenler Günü’ nedeniyle ne yapılacaksa yapılması gerekenlere öğretmenler karar vermeli. Ama öğle olmuyor. Öğretmenler Günü ‘resmi gün’ olarak resmi yöntemlerle ‘kutlanıyor’. Öğretmenlere övücü sözler kullanılarak sesleniliyor.
Bu yıl kutlanacak iki Öğretmenler Günü de öğretmenler tarafından buruk kutlanılacak. Çünkü binlerce öğretmen ‘açığa’ alındı. Öğretmen mutsuz, arkadaşları, ailesi mutsuz. Öğretmen yarınla ilgili karamsar.
Tüm kamu emekçileri gibi öğretmenlerin de iş güvencesi ortadan kaldırılıyor. Aslında ‘açığa’ alınmaların da bir nedeni bu değil mi? Yıllardır kamu emekçileri yasası olan 657’deki iş güvencesi maddesinin değiştirilmesi için uğraşılmıyor mu? Belki de görevden almalarla özellikle de kamu emekçilerinin direngen sendikası KESK’in gücünü zayıflatıp amaçlanan iş güvencesinin ortadan kaldırılması için son hamle yapılacak.
5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, kutlamalar yerine görevden alınanların yeniden göreve dönebilmeleri için ‘mücadele gününe’ dönüşecek.
Okulların açıldığı gün görevden almaların olduğu yerlerde eğitim öğretim için şartlar ortadan kalkmıştı. Görevden alınmanın olmadığı yerlerde de sıranın kendilerine gelmesi olasılığı yanında diğer illerde arkadaşlarının görevden alınmaları nedeniyle yaşanan hoşnutsuzluk ortamında derslere girmeye başladılar. Yani huzursuz bir ortam.
‘Kutsal meslek’ olan öğretmenlikte ne kutsallık kaldı ne de huzur.
Yeni öğretmen alımı olacakmış (hem de sözleşmeli olarak) ama ‘sözlü’ sınav da yapılacakmış. Ülkemizde kim yaparsa yapsın, hangi iktidar döneminde olursa olsun sözlü sınavlar ‘torpilin’ egemen olmasına yaradı. Öğretmen alınacak ama sözlü sınavı yapılacak! KPSS zaten bir sınav değil mi? Hem de SIRAT KÖPRÜSÜ gibi… Öğretmen adayı engeli aştıkça yeni engellerle karşılaşıyor. Bir de engelleri aşmada şartlar eşit olsa.
Memurların atamasında (yer değişikliğinde) son yöneticinin görüşünün alınmasına yönelik bir değişiklik yapılmak istenirmiş. Yani çalışanlar yönetici nasıl davranırsa davransın onunla iyi geçinmek zorunda olacak.
5 Ekim Öğretmenler Günü nedeniyle tüm eğitimcilere huzurlu ve güvenli bir yaşam diliyorum

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!