Üreten belediyecilik
Coşkun Özbucak

Üreten belediyecilik

Bu içerik 1050 kez okundu.
Reklam

         Üreten belediyecilik

         Seçim süreci ile ekonomik kriz yan yana giderken adayların dili de değişmek zorunda kaldı. Halkın gündemi seçim değil, geçim olduğu için yerel seçim, genel seçim havasında ilerliyor.

         Artık işsizliği, yoksulluğu inkar eden yok. Nedenleri üzerine farklı gerekçeler ileri sürülüyor. Kriz, açlık, yoksulluk, işsizlik kapitalizmin zorunlu bir sonucu. Kazanmanın ana kural olduğu bir sistem işleyişinde kazananlar ve kaybedenler olacak, bunun aksini düşünmek “gerçeklerle alay etmek” anlamına gelir.

         Bu gerçeklik kimilerince “inkar” edilmeye çalışılsa da iktidarın adayları bile “üretimi artırıcı yatırımları gözeten belediyecilik yapacağız” demek zorunda kaldılar. Hatta merkezi yönetimin yapması gerekenleri belediyelerin yapabileceklerini söyleyerek krize karşı yerel yönetimler aracılığıyla mücadele edebileceklerine halkı inandırmaya çalışıyorlar!

         Belediye yönetiminde olanlar (iktidar-muhalefet fark etmez) bu zamana kadar akıllarına bile getirmediği ya da yapılmasını talep edenlere kulaklarını tıkadıkları sorunlar karşısında nasıl oldu da duyarlı olabildiler? Tarıma, çevreye, işsizliğe çözüm dillendirebiliyorlar!

         Adayların söyledikleri “dün” yapılmadı diye “bugün” yapılmayacak anlamı çıkmaz. Yerel yönetimlerin hele de büyükşehir belediyelerinin yapabilecekleri var. Köylerin mahalleye dönüştürülmesi nedeniyle sorumluluk alanlarında tarım yapılması yeni yükümlülükleri ortaya çıkardı. Sebze fiyatlarının (sanki başka ürünlerde yüksek fiyat yokmuş gibi) yüksekliği belediye seçimlerinde “tarıma yönelik” projeleri gündeme getirdi.

         Tanzim satış çadırlarının kurulmasına başlandı. Bunun seçime yönelik hamle olduğu biliniyor. Bunlar geliştirilerek, eksiklikleri giderilerek devam etmeli. Öncelikle merkezi yönetimin sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir. Tarımda maliyet masraflarının düşürülmesi gerekir. Mazot, gübre, ilaç, nakliye vb. masraflar arttıkça üretici toprakları işlemekten vaz geçiyor. Ayrıca, aile tarımı yerine şirket tarımına yönlendiriş var. Çıkarılan tarım yasaları incelendiğinde aile (köylü) tarımının bitirilerek işi şirketlere teslim etmeye çalışıldığı anlaşılacak. Eski Tarım Bakanı Mehdi Eker, “Ya köylüler şirketleşecek ya da tarımı şirketler yapacak.” demişti ve bu gerçekleştiriliyor.

         Bu gelişmeler olsa da belediyelerin yapabilecekleri de var. Önemli olan yapmaya niyetin olup olmaması. Yani demokratik-halkçı bir belediye anlayışı mı yoksa rantçı-özelleştirmeci-ihaleci bir belediye anlayışı mı olacak ona karar verilmeli.

          

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!