Güneş batsa da yeniden doğar!
Coşkun Özbucak

Güneş batsa da yeniden doğar!

Bu içerik 1200 kez okundu.
Reklam

Arkadaşlarla birlikte kayıkla balığa çıkmıştık. Akşam oldu, güneş tepenin ardına düşmeye başladı. Görüntüyü fotoğrafladım ve facebookta paylaştım. Fotoğrafın üzerine de “Güneş battı diye üzülme: yeniden doğacak.” diye yazmıştım. Beğenen beğenene, paylaşanlar da az değil. Paylaşım ve beğeni beni bu konuda yazmaya yöneltti.
“Güneş battı diye üzülme: yeniden doğacak.” Yaşam da öyle değil mi? Bugün başka yarın başka…
Hangi konuda olursa olsun moral bozmaya, ‘arabesk’ ruhuyla davranmaya gerek yok. Olumluluklar da olumsuzluklar da yaşamın bir parçası. Zorluklarla karşılaştığımızda moralimiz bozulmamalı. Teslim olmamak gerekir karanlığa. İnadına ve inanarak karanlığın sonu aydınlık olduğunu bilerek hareket etmeliyiz. Yoksa karanlık, zifiri karanlık olur.
İnsanın ruh hali her zaman aynı olmaz mutlaka. Ama ayaklar yere sağlam basarsa, güneşin batışı ürkütmez; biliriz ki, güneş yeniden doğacaktır. İnsanlık, ne karanlık günlere tanık oldu. 12 Eylül 1980 zindanları da bitti! Bitmez denilen o karanlık dönemin de sonu geldi. Hatta dönemin ‘kahramanının’ cenazesine katılan olmadı. Geçti o günler.
Bugün de güneşin battığını görüyoruz. Karanlıkta yolumuzu bulamayacağız, korkusu sarmış her tarafı. Karanlıkta mezarlıktan geçerken ‘hissedilen korku’ yaşanıyor. Kimi türkü söylüyor, kimi sağa sola taş atıyor! Ya da mezarlık var diye korkudan gitmekten vazgeçiyorlar. Ne olur olmaz diye korkudan anlamsız ‘önlemler’ almaya çalışılıyor. Oysa karanlıkta mezar yanından geçerken de gündüz geçerken de değişen bir şey yok. Yalnızca ortam karanlıktır. Bu karanlık, insanın içine işlediğinden olmayan ‘olur’ sanılarak yaşam zehir ediliyor.
Geleceğe güvenle bakılmalı ve ona göre davranılmalı. İçinde bulunulan durum beğenilmiyorsa değiştirilmesi için emek harcanmalı. Nasıl ki batan güneşin yeniden doğması kesinse, emek harcandığında olumsuzlukların yerini olumlulukların alması da o kadar kesin olur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ