EYT’ li olmak
Coşkun Özbucak

EYT’ li olmak

Bu içerik 1124 kez okundu.
Reklam

 

   Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) illerde yaptıkları toplantıların, tartışmaların; eylem eve etkinliklerin birikimini 10 Şubat 2019 Pazar günü Ankara’da gösterdiler. Binlerce mağdur Ankara’nın soğuk havasını ısıttılar.

         Yerel seçimin toz bulutunda yapılan salon toplantılarını (buna eylem de demek yanlış olmaz) kimi gözler görmezden, kim kulaklar duymazdan geldi. Aslında çokiyi gördüler, duydular ama “pişkinliğe” veriyorlar.

         İnsanlar aç, işsiz, iş güvencesiz; kazanılmış hakları olan emekliliklerini yaşayamıyorlar. Yani yangının içindekiler “Yanıyoruz!” diye çığlık atıyorlar ama görmesi, duyması gerekenlerin “İŞLERİ” başka!

         “EYT” artık bir marka oldu. Yani mağduriyetin bir markası. Emekliliğini hak edene, “İsterseniz çalışmayabilirsiniz. Yaşınız gelene kadar maaş almadan bekleyeceksiniz.” deniyor. Çalışmasalar ne yiyecekler? (Çalışsalar da ekonomik kriz mağduriyetini yaşıyorlar zaten)

         Aslında EYT sorunu çözülse yeni iş alanları çıkacak! Hem işsizler rahatlayacak hem de EYT’liler. Bu insanların çığlığını duymamanın, yangının göklere çıkmış alevlerini görmemenin olanağı var mı?

         Tartışmaya açılan 38-40 yaşında emekli olunduğuyla ilgili bir yanlış bir değerlendirme var. Normal şartlarda 38-40 hatta 50 yaşına gelmiş kişi emekli olmak istemez. Ama yaşam koşulları emekliliğe zorluyor. Emeklilik hakkını kazansa da çalışma koşulları uygun ve ücreti yeterli olan kişi zaten enerjisi olduğu sürece çalışır. Önce EYT’lilerinyok edilen emekli olabilme hakkı yeniden geri verilsin. Birinci talepleri bu. Diğer konular sonra tartışılır.

         Bir diğer konu da “erken emekli” oluyor denen kişilerin nasıl “erken emekli” olma hakkını kazandıkları araştırılıp sorgulanmalı. Ekonomik ya da başka bir nedenle okuyamayan (Oysa devlet her çocuğu eğitim masraflarını karşılayarak en az lise bitene kadar mutlak okutmalı) çocuk işe erken başlıyor. Çocukluğunu, gençliğini yaşayamadan çalışmak zorunda olan birine “emekli olamazsın” demek doğru değil. Çocukluğunu, gençliğini çalışarak geçiren bu insanlar bırakın emekliliklerinde gönüllerince yaşayabilsin. (Ekonomik durumları yeterli olursa)

         Seçim dönemini kendilerince değerlendirmek isteyen EYT’liler, siyasi tercihlerinin de ne kadar doğru ya da yanlış olduğunu bu pratik içinde görmeye başladılar.

         Artık mücadele sürecinde EYT’lileri daha sık görmeye başlayacağız.EYT’liler turnusolkağıdı oldular. Gerçeği ortaya çıkardılar. Kim, kimden yana belli oldu.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!