10 Ekim acısı!
Coşkun Özbucak

10 Ekim acısı!

Bu içerik 1044 kez okundu.
Reklam

10 Ekim 2015 Türkiye tarihinin en acı günlerinden sadece biri. Barış, kardeşlik diyen insanlar ‘barbarlar’ tarafından katledildi. Bu acının büyülüğünü tanımlama olanağı yok…
Ordu’dan iki otobüsle Ankara’da barış ve kardeşliği haykırmak için yola çıktık. Benim bulunduğum araçta Ordu Giresun Havaalanı’nda çalışan Amasyalı bir arkadaş vardı. Katliamda bu genç arkadaşı da kaybettik.
102 can yok oldu, yüzlerce de yaralı. Çok mitinglere katıldım, coplandık, gaz, biber, su ile saldırdılar. Çok sıkıntılı günler yaşandı ama 10 Ekim 2015 Ankara katliamı yürekleri dağladı.
Sabah Ankara’ya geldiğimizde yolda inerek hasta ziyaretine gittim. Nasılsa 10.30’da yürüyüşün başlamasına yetişebilecektim. Ankara’ya gelmişken hasta ziyaretini de gerçekleştirmeyi planlamıştım. Hasta evinde haberlerde katliamın haberi verilmeye başladığında ne yapacağımı şaşırdım, hemen kalkıp orada olmalıydım…
Evden çıkıp olay yerine hareket ettim. Telefonla her tarafı arıyor, arkadaşların durumu hakkında bilgi almaya çalışıyordum. Ordu’dan aramalar beni kızdırıyordu ama bir şey diyemiyordum, onları da anlıyordum. Arkadaşlardan bilgi aldım ama onlar da birbirlerini kaybetmişler, kimi yaralılara yardım ediyor, kimi arkadaşlarını toparlamaya çalışıyordu. Acı büyüktü. Arkadaşlarla telefon görüşmesi yaparken televizyonda gördüğüm manzara gözümün önünden gitmiyordu. Otobüste herkes bir şeyler söylüyor, yorum yapıyordu. Benim sıkıntım başımdan aşmış, konuşmalara müdahale edecek durumda değildim.
Hani insanlar en mutlu, kötü günlerini anlatırlar ya 10 Ekim 2015 benim için yaşamımın en ‘kötü’ günüydü. Bu duygu yükünü 12 Eylül 1980 öncesi hareketliliğinde de, 1980 darbesi döneminde de yaşamadım. 10 Ekim çok farklı idi. (diğer katliamlar da bunun gibi acı.) Bu yazıyı yazmadan bir gün önce yine bomba patladı. Yani katliamlar ve acı hala devam ediyor.
Acının zayıflaması söz konusu olmuyor… Zamanla ‘duygusallık’ yerini mantığa bırakıyor. İnsanlık suçuna karşı birlikte, dayanışma içinde olunmasının gereği bir kez daha ortaya çıktı. Artık gün, ‘Ben yanmasam, sen yanmasan nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa’ demenin zamanı!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!