​Adaylar
Coşkun Özbucak

​Adaylar

Bu içerik 2707 kez okundu.
Reklam

         31 Mart seçimini yaklaştıkça her gün yeni gelişmelerle karşılaşıyoruz. Partilerin açıklamaları gündem oluştururken adayların kimlikleri de ayrı bir tartışma yaratıyor.

         Seçimlerde üçlü bir cepheleşme var. Ana bölünme AKP-MHP, CHP-İyi Parti, HDP ve diğer ittifak güçleri. Bu cepheleşme içinde küçük ama önemli farklılıklar da var. Adayların kimlikleri. Adayların kimlikleri ve nereden aday oldukları da tartışma konusu olabiliyor.

Partiler ve adaylar üzerine tartışmalar bitmeyecek gibi. Kimileri durdukları yeri kutsallaştırarak “olmaz” anlayışına teorik gerekçeler yaratıyor; kimileri de sessizliğini koruyup “tarafsız” kalıyor. Bir bölümü de “işte fırsat” deyip kılıcını çekiyor.

         Herkesin kendisi gibi düşünmeyenleri, adım atmayanları eleştirme hakkı var ama süreçten yararlanmak için yani stratejik plan bakımından daha sağlıklı tutum almaya gereksinim var.

         Emek ve demokrasi mücadelesinde duyarlı olanlar için önemli bir süreç yaşanıyor. İlçelerde, illerde nasıl bir tutum geliştirilecek? Seçimlere taktiksel değil de, var olma-yok olma süreci olarak bakılırsa başka bir atmosfer içinde olunur.

         Karar vermek çok kolay aslında. İlde oy verecek kimse yoksa ilçeye bakmak gerekir. O da mı yok, muhtara oy verilir. Seçimleri “son aşama” olarak görmek yanlış. O kadar seçim görüldü ki “kıyamet kopmadı”, yaşam sürüyor.

         Ordu’da adaylar, partiler değerlendirildiğinde seçimi kazanmayı hedefleyenlerin yanında varlığını gösterip gelecekteki gelişmelere göre tavır alanlar da var.  Tepki gösterenler içinde bu tür partilere oy verecekler de var. Kazanma şansı olanların adaylarını beğenmeyenlerin, seçilme şansı olmayan ama kendine yakın gördüğü partilere oy vereceklerin sayısı da oldukça çok. Buna tepki oyları da diyebiliriz.

         İlimizin dışında devrimci- demokrat ve sosyalist kesimler arasında tartışma yaratacak iki yer var. Tunceli’deki adaylar ve İstanbul Beyoğlu ilçesinde aday gösterilen Alper Taş üzerinden tartışmalar gündem olacak. Herkes kendince gerekçeler bulacak, eleştirecek hatta kimileri de karalama kampanyaları başlatacak. Oysa buralarda adayların kazanması sonrası nasıl örnek çıkışlar gösterilebileceği göz ardı ediliyor. Eleştiriler olabilir ama işi çığırından çıkaracak cümleler kurmaya gerek yok.

         Halkın pratiklere önem verdiği bilinmeli. Örnek göstermeden anlatımların etkisi zayıf olacaktır.  Bir, iki, üç yerde örnek deneyimler yarın onlarca, yüzlerce kazanıma dönüşür.

         Basamakları teker teker çıkmak gerekir. Basamakları atlayarak çıkmaya kalkanlar yarı yolda düşüp yuvarlanarak en aşağıya düşebilir.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!