​Sona yaklaşırken
Coşkun Özbucak

​Sona yaklaşırken

Bu içerik 2825 kez okundu.
Reklam

         31 Mart’a hızla yaklaşıyoruz. Yer çekimi yasasına göre güçler arası denge nedeniyle uzaydaki yıldızlar, gezegenler kendi etrafında dönerken birbiri etrafında da dönüyorlar. Denge bozulduğunda zayıf olan güçlü olana doğru yaklaşır. Hızı da büyüğün gücü belirler. Dünyaya düşen göktaşları da böyledir.

         31 Mart’ı güçlü gezegen olarak değerlendirebiliriz. Hangi parça (parti-aday) nasıl ve hangi güçle çarpacak göreceğiz. 31 Mart’a en sert çarpanlar yok olacak. En ağır olan (en çok desteklenen) zarar görmeyecek çarpışmadan.

         Bunu söylerken seçimin son çözüm ya da bu seçimin son olduğunu söylediğim anlaşılmasın. Daha çokkkk seçimler yapılacak.

         Kimi partiler adaylarını tamamladı, kimi tamamlamak üzere. Genel anlamda bakıldığında sokağa yansıyan (heyecan ve çalışmanın yoğunluğu bakımından) seçim havası yok. Adaylar, aday adayları kendilerince bir şeyler yapmaya çalışıyor. Partilerin merkezi propagandaları başlamadı, başlatılamadı.

         İlk bildirge (AKP buna ‘manifesto’ dedi) AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Yıllardır yerelde ve merkezde iktidarda olan bir partinin bildirgesinden çok, muhalefet bildirgesini çağrıştırıyor. İktidar olan AKP, muhalefeti de ben yaparım diyor sanki.

         Aslında “manifesto” bizi seçmeyin mesajı da veriyor. Üstü kapalı ve kıyısından köşesinden de olsa “hatalarımız ve eksikliklerimiz oldu” vurgusu tüm vaatleri değersizleştiriyor. Çünkü bu zamana kadar hiçbir belediye eleştirileri duymazdan geldi hatta eleştirileri yapanlar suçlandı. Örneğin Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin rantçı belediyeciliğini ve betonlaştırma çalışmalarını eleştirenlere “iyi gözle” bakmayanlar “geçmişlerini” eleştirmeye başladı. Seçim nedeniyle “suçu başkasına atma” gereksinimi duydular. Oysa yapılanlar bir anlayışın sonucuydu.

         Ordu’da hala adayların tümü tamamlanmadı. (Belki bu yazı okunurken açıklanmış olabilir.) “Bildirgeler” ortaya çıkmadı. Çıkan bildirgeler de illere göre “zenginleştirilecek.” Yani seçimlerde merkezi bildirgelere göre tercih yapılacak.         Seçim bildirgeleri, vaatleri havalarda uçacak ama asıl tartışılması gerekenlerden söz eden yok. Seçilenin söylediklerini gerçekleştireceğinin garantisi var mı? Bu zamana kadar sözünde durmayanları gördük hep. Belediye başkanlarını meclis üyeleri dışında denetleyecek, sorgulayacak; verdiği sözleri unutunca “hesap soracak” yöntem nasıl olacak? Yapılacakların tartışılmasının, görüş alışverişinin biçimi, uygulanması nasıl olacak? Kent konseylerinin “işlevsiz” durumu, başkanı onaylayıcı özelliği devam mı edecek yoksa işleyişi demokratikleştirilerek yaptırım gücü” olabilecek mi?

         Sona yaklaşılıyor 31 Mart’ta kimler nasıl etkilenecek? Kazançlı çıkmanın yolu heybeyi ağırlığı olan iyiliklerle, güzelliklerle, emekle, dayanışmayla doldurmaktan geçer. Heybesine hafifliği olan rantı, çıkarı; benmerkezciliği koyanların sonu belli, yok oluş. Sona yaklaşanlar belli olmaya başladı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!