Kör kurşun!
Coşkun Özbucak

Kör kurşun!

Bu içerik 2885 kez okundu.
Reklam

Nereden geldiği belli olmayan bir kurşunun can almasını anlatır ‘kör kurşun’. Hedef belli değildir (kişi olarak) önüne kim gelirse canını yakar!
Artık günümüzde ‘kör kurşunu’ arar olduk. Şimdi ‘kör bombalar’ patlamaya başladı ve o da hedef gözetmiyor. Onlarca insan ölüyor, yürekler dağlanıyor.
Kamyonlarda, yol altlarında ve canlı bombalarda patlayan bombalar; uçaklarla, tanklarla atılanlar da eklenince Ortadoğu coğrafyasıyla ülkemiz kan gölüne döndü.
Artık ‘olağanlaştı’ kitlesel ölümler. Gazete ve televizyondan okuduğumuz, izlediğimiz haberlerden bile etkilenmiyoruz. Ölenlerin ailesi, akraba ve arkadaş grubu dışındakilerin üzüntüsü günlük, hemen unutuluyor.
Her katliamdan sonra bir daha olmaması için önlemlerin alınması konusunda ‘uzmanlardan’ bol bol açıklamalar duyuyoruz ama bombaların patlaması, canımızın yanması bitmiyor.
Dünyada yaşanan sorunların çözümü için ‘akla uygun’ yöntemler geliştirilmiyor. Dünya tarihinde o kadar örnekler var ki, bugün yaşananlarla yakından uzaktan benzerliği yok. Sokak eylemelerinin tümü meşru bir haktır. Hakların dile getirilmesinin, yaptırım uygulayabilmenin başka yolu yok. Kavgalar da olur. Barikatlar olur; polisle, jandarmayla boğuşulur. Bunlar olağan işlerdir. Ama canlı bomba ya da bomba yüklü araçları gelişigüzel yerlerde patlatmak da ne oluyor? Gaz bombalarını, kurşunu, biber gazını, tazyikli suyu kolayca kullanmak ne anlama geliyor? Hedef kim?
Burada canlı bombayı ya da bomba yüklü araçları patlatanların da kendilerine göre (anlamsız) gerekçeleri oluyor. Bu tür eylemler insanların hak talepleri için sokağa çıkmasını da engelliyor. Çünkü ‘bomba’ korkusu oluşuyor.
Kitlelerin demokratik hakları vardır. Seslerini duyurmak, hakları için örgütlenip çoğalmak amacıyla. Bu hakkın kullanılmasını engellemek demokratik ortamı yok ediyor.
Bombalarla ölenlerin sayısını bilmiyorum. Bilmek de istemiyorum. Sayının çok yüksek olduğu da bir gerçek. Bilinen bir gerçek de var ki, şiddeti, ölümleri ortadan kaldıracak tek çözüm demokrasidir. Demokrasi en iyi ilaçtır. Önemli olan bu ilacı zamanında kullanmaktır. Hastalık ilerledikten sonra kullanılacak ilacın bir yararı olmaz.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!