​Kafalar karışık
Coşkun Özbucak

​Kafalar karışık

Bu içerik 2329 kez okundu.
Reklam

         Türkiye’de o kadar çok seçim oldu ki, çeşit çeşit. Ancak özellikleri ve gündemleri nedeniyle çok partili sisteme geçiş, TİP’li meclis, 12 Eylül sonrası 1983 seçimi, HDP’nin meclise girişi, partili cumhurbaşkanlığı seçimi gibi çeşitlerle sınıflandırabiliriz. Yerel seçimler de çok oldu, onu da sınıflandırabiliriz dönemsel özelliklere göre.

         Seçimler önemli ancak her şeyin ilacı değil. Yani demokrasi, seçimden seçime oy vermek değil. Günlük sorunlar karşısında demokratik tepkileri verebilmekle birlikte demokratik tepkileri hak olarak kabul edebilmektir demokrasi.

         31 Mart 2019 yerel seçimi de diğerlerinden oldukça farklı. Genel seçim havasını da taşıyor. Kolay değil ikili özelliği olan bir seçimin yükünü kaldırmak.  Seçim için bloklar oluştu. AKP-MHP, CHP-İyi Parti; HDP ve diğer partiler ve gruplar yarışacak. Aynı blokta olup bloktan hoşnut olmayanlar da az değil. Kafalar karışık. Böyle bir kafa karışıklığı bu zamana kadar hiç yaşanmamıştı.

         Partisinden istifa edip başka partiye geçen de var, bağımsız aday olanlar da. Çeşit çeşit tavırlar. Burada dikkat çeken durum AKP ve MHP içindeki tepkiler.

         Ordu yerel gazetelerinde neredeyse her gün partisinden istifa edenlerle ilgili haber çıkıyor. Belediye başkanı olup aday gösterilmeyen de bir başka partiden ya da bağımsız aday olarak çıkıyor. Aday gösterip adaylıktan geri alınan da kızıp partisinden istifa ediyor bağımsız aday oluyor. Çeşit çeşit tavırlar.

         Bu tavırlar içinde incelenmesi gereken AKP içindeki çelişkiler. Bu zamana kadar “verilen kararlara”  karşı çıkma geleneği olmayan AKP’de tepkiler neredeyse tüm ilçelerde kendini göstermeye başladı. Bu “cesaret” nasıl oldu da birdenbire ortaya çıktı? FETÖ’nün “siyasi ayağı” tartışması mı başladı iç işleyişte bilemiyoruz. “Lidere sadakat” geleneği yok oluyor. Bu tepki gösterebilme gücünü nasıl kazandılar onu da bilemem ama kesin olan bir şey var ki, “irade” artık eskisi gibi egemen değil partiye. İstifalar, eleştiri “gücünü” gösterip tepki verme bunu belli ediyor. Aynı durum (AKP kadar olmasa da) MHP’de de var.

         CHP ve İyi Parti cephesinde durum AKP-MHP kadar olmasa da iç açıcı değil. Ordu’da “Milli İttifak” geçerli değil. CHP’nin adaylarını açıklamasını geciktirmesi iç tartışmayı büyüttü. Hala büyükşehir için adayı belli değil. (Belki bu yazı yayımlandığında açıklanmış olabilir.)

         Her kesimde kafalar karışık. Aslında kafaları karıştıranın “aday üzerinden geliştirilen tartışma” olduğunu vurgulamakta yarar var. Partilerin “Nasıl bir yerel yönetim, nasıl bir şehir?” sorularına yanıt veren bir programdan çok, “yakışıklı-güzel” aday arayışı öne çıkarıldı. Aday önemli ama asıl önemli olan, yerel yönetim işleyişinin nasıl olacağıdır. Aday üzerinden yapılan tartışma nedeniyle kafalar karışıyor.

         Kafalar karışık olursa, sonuç da karışık olur. Sandıktan nasıl bir sonuç çıkacağını tahmin etmek zorlaşır. Kim, kimin oyunu olumsuz etkileyecek ya da ne kadar etkileyecek belli değil.

         Kafalar karışıksa çıkan sonuç kimseyi memnun etmez.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!