“Ona buna yem olmayın”
Coşkun Özbucak

“Ona buna yem olmayın”

Bu içerik 1905 kez okundu.
Reklam

“Fındık toplayan kızlar/ Fındık dalda kalmasın/ İyi toplayın kızlar/ Başakçılar çalmasın”
Ordu türküsü herkesin dilindedir. Bahçeler şenlenir türkülerle. Hele âşıklar varsa sanki bahçeye kuşlar dolmuş sanırsınız. Her taraftan yanık sesler yükselir.
Bahçeleri şenlendiren diğer kesim de umudunu fındığa bağlayanlardır. Geleceğine güvenle bakar üretici dalda fındık varsa ama yoksa yazın sıcağında karakış başlamıştır yüreklerde.
Umutla başlayan bahçeye giriş süreci harman yaparken kat kat artar. Sıra pazara ürün indirmeye geldiğinde şen yürekleri bir acı kaplar. Fiyatlar umdukları gibi olmaz. Fiyatlar baskılanmış, bırakın emeğinin karşılığını almayı, yapılan harcamayı bile karşılayamaz duruma düşürülür üretici.
Üretici bir umutla ‘büyüklerinden’ yardım bekler… bekler ama yüreğine umut düşürecek bir hareket, ses duyamaz. Her umut bekleyişi daha kötüye gider. Bir de iktidar temsilcilerinden ‘Fındık üreticileri mağdur olmadı.’ açıklaması duyduklarında kahrolurlar.
Artık “Fındık toplayan kızlar/ Fındık dalda kalmasın/ İyi toplayın kızlar/ Başakçılar çalmasın” türküsünün yerini, “Fındıkları pazara indirmeyin/ emeğinizi ucuza satmayın/geleceğinize sahip çıkın/ Ona buna yem olmayın” türküsünü söyleme zamanı geldi de geçiyor.
Halk türkülerinin sosyal dayanağı olur. Aşk, gurbet, özlem, ağıt, sevgi, ölüm, ayrılık… aklınıza hangi tema gelirse gelsin söylenen türkülerin tümünde bir yaşanmışlık vardır.
Devlet desteğinin ortadan kaldırıldığı 2000 yılında bu yana (2000 yılından önce de mağduriyetler vardı) üretici hep zarar etti. Tek taraflı belirle ile üreticinin emeğine ve ürününe değer biçenler aynı kesim oldu. Yani alıcılar kazanırken ürün sahibi üretici hep zarar etti. Artık üretici için yeni türküler yakma zamanı.
Dönemin özelliğine göre yakılacak türküyü kim besteleyecek? Önemli olan bu. Üreticinin yakacağı türkü başka, ihracatçının yakacağı daha başka olur. Bakalım kim besteleyecek türküyü?
Yaşam nasılsa türküler de buna göre bestelenir. Bakalım süreç içinde bestelenen türkülerin içeriği nasıl olacak?

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!