Topuklu ayakkabı
Coşkun Özbucak

Topuklu ayakkabı

Bu içerik 2400 kez okundu.
Reklam

         İnsanların günlük yaşamlarındaki giyim kuşam ve davranış biçimlerine yönelik tartışmaları yaşadık; şimdi de ileri aşamaya geçtik: Müdahale ve dizayn etmeye ulaştık.

            Ahmet Muhip Dranas’ın “Fahriye Abla” şiirini anımsadım birden. “Önce upuzun, sonra kesik saçın vardı;/ Tenin buğdaysı, boyun bir başak kadardı./İçini gıcıklardı bütün erkeklerin/ Altın bileziklerle dolu bileklerin./ Açılırdı rüzgârda kısa eteklerin;/ Açık saçık şarkılar söylerdin en fazla./ Ne çapkın komşumuzdun sen, Fahriye abla!” Bir zamanlar kim nasıl yürürmüş, giyinirmiş, karışılmıyordu. Gönlünce gezip tozar, giyinirdi kadınlar (erkeklerde). Şimdi bir başka. 

         Bugün de istediği gibi yürüyen, giyinen kadınlarımız var ama çevrelerindeki bakışlar değişti. Gözler ateş saçıyor, ya diller…

            Ankara'nın Sincan ilçesindeki Akşemsettin İlkokulu müdürü, dinen caiz olmadığı gerekçesiyle kadın öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymesini yasaklamış. Müdür'ün öğretmenlere verdiği 'Kadınların topuklu ayakkabı giymesi caiz midir?' başlıklı metinde yer alan ve 'Bacak oynatıp ayak çalmasınlar, çapkın yürüyüşlerle nazar-ı dikkati celbetmesinler, çünkü bu tavır erkekleri tahrik eder' vurgularına dikkat edelim. Böyle bir yazıyı öğretmenlere dağıtma cesaretini nereden alıyor bu müdür?

                  Bir başka haber: Bağcılar Belediyesi Gençlik Merkezi’ne üniversitesi sınavına hazırlanmak için gelen kadın öğrenciler yaklaşık 2 aydır “hanımefendilik eğitimi” alıyorlarmış. Burada verilen eğitimde “Nasıl bir kadın olunmalı?” dersi verilirmiş! İstanbul hanımefendisi olmanın kuralları şunlarmış: “Bir hanımefendi toplum içerisinde dakikalarca telefonda sesli konuşmayacak. Özelikle de mahrem konuları. (Toplum içinde telefonla sesli, dakikalarca ve mahrem konuları konuşmak erkeklere uygun oluyor böylece.)  Toplu taşıma içerisinde sırt çantasını sırtında taşımayacak. Eline alacak ya da önüne takacak. (Eğer hırsızlığa yönelik bir uyarı ise anlaşılır ama sırt çantası adı üzerinde sırtta taşınıyor. Kadının çantasını sırtında taşımasının ahlaki sakıncasını da açıkladılar mı acaba?) Toplu taşıma araçlarında ve evlerde yayılarak oturmayacak. ( Evde insanlar nasıl rahat ediyorsa öyle oturur. Dolmuşta yayılarak oturmak erkeklere serbest mi?) Dondurmayı yalayarak yemeyecek. ( O zaman külahla dondurma satmayı yasaklasınlar) 'Abi’ diye hitap etmeyecek, argo konuşmayacak. (Argo erkeklere özgü bir dil deme ki.  Bir kadının kendisinden büyüğe ‘abi’ demesi sakıncalı. Çünkü bu kişilere göre tüm kadınlar evlenilecek potansiyel.) Abartılı giyinmeyecek. Sabah erken saatte düğüne gidiyormuş gibi makyaj yapmayacak. Bunları yaparken ölçülü olacak. (Abartının, aşırının sınırını kim belirliyor? Kadının kendisine yakışanı ve uygunu belirleme hakkı yok mu?) Toplum içerisinde sakız çiğnemeyecek. (Erkekler çiğneyebilir.)”

         Kadınların yaşam biçimine müdahale etmenin sıradan bir olay olmadığının göstergesi olması bakımından bu iki haber yeterli.

         İnsanların günlük yaşam biçimlerine müdahale etmenin bir yararı yok. Baskıyla, korkutmayla yeni yaşam biçimini dayatmak maya tutmaz. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!