ÇÖP YERİ…
Coşkun Özbucak

ÇÖP YERİ…

Bu içerik 2489 kez okundu.
Reklam

Ünye’de yapılmak istemen çöp ayrıştırma tesisinin yerine tepki gösterilmişti. Ünye Kent Konseyi, Ünye Fatsa Doğa Koruma Platformu, Ordu Doğal Çevreyi Koruma Derneği, özellikle de yöre halkının sorun hakkındaki çabaları sonuç verdi ve çöp yeri olarak belirlenen mahalle içinde bulunan orman kurtuldu. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın Ünye Kent Konseyi ve mahalle temsilcileriyle yaptığı görüşmedeki açıklaması böyle.
Yaratılan kamuoyu etkisini gösterdi de şimdi de ‘tarım arazisi’ olan bir yerde yapılmak isteniyormuş çöp ayrıştırma tesisi! Ünye Çimento Fabrikası’na yakın yerde ısrar ediliyor. Çünkü masrafı azaltmak istiyorlar ama halkın zararı önemli görülmüyor.
Çöp sorunu çözüm bekliyor ama halkın yaşam alanlarını yok ederek değil. Ormanı ve mahallesini kurtaranlar gibi şimdi sıra, tarım arazilerini kurtarmak isteyenlerde. Aynı duyarlılık devam edecek gibi.
Barajlar ve elektrik!
Topçam Barajı’nın yapım hatası nedeniyle ‘zarara’ neden olduğu biliniyor. Yenilerinin yapılacağı söyleniyor. Türkiye’nin elektriğe gereksiniminin olup olmadı sürekli gündeme geliyor. Kanıtlarıyla Türkiye’nin elektriğe gereksinimi olmadığı, var olan tesislerin düzenli çalışmaları sağlansa şu an var olan fazlalığın çok daha fazla olacağı söylendi. Ama inadına ‘elektrik açığı’ var iddiasıyla yatırımlar yapılıyor.
Burada değineceğim başka bir konu. Barajlarla (sayısı artıkça) oluşan göller, iklim değişikliğine neden oluyorlar. Bu, tarım ürünlerinin çeşitliliğini, ekonomide belirleyici olan fındık üretimini de olumsuz etkileyecektir. Bir iş yaparken göz çıkarmak buna derler…
Fındık ve Ordu ekonomisi
Fındık fiyatları gerilerken Ordu esnafının durumu da kötüleşiyor. Hangi esnafa dokunsanız ‘ah’ duyarsınız.
Ordu ekonomisinin bel kemiğinin fındık olduğunu bilmeyen yok. Satılan fındığın parası piyasaya döneceğine göre, artmayan fiyat olumsuz yansıyacaktır. Fiyat artmadığı için piyasaya inen fındıkta az olmaktadır.
Sonuçta fındık üreticileri perişan edilirken esnaf da zor durumda bırakılmaktadır. Ekonomi, zincirin halkaları gibidir. Halkalardan biri koptuğunda zincir doğrudan etkilenir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!