istanbul escort
Karne Nedir?
Osman Kaya

Karne Nedir?

Bu içerik 182 kez okundu.
Reklam

       2018-2019 eğitim öğretim yılı 1. dönemin sonuna yaklaşıyoruz.18 Ocak 2019 tarihinde ülkemizdeki öğrenciler karne alıp 15 günlük tatile başlayacaklar.

       Yıllar önce, öğrenciler dönem sonu notlarını,öğretmenler açıklamadığı sürece bilemezlerdi.Karne günü büyük bir heyecan olurdu.”Acaba sınıfımı geçtim mi? Teşekkür veya takdir belgesi aldım mı? “Bu tür sorular hemen hemen tüm öğrencilerin kafasında dolaşırdı.Bugün ise artık öğrenci sanal ortamda tüm notlarını karne gününden önce görebilmektedir.Bunun için “karne günü”nün eski heyacanı kalmamıştır.Hatta “karne” denilen belgeye bile gereksinim kalmadı,diyebiliriz.Ancak her velinin bu sanal ortamı görme olanağı olamayacağı ve kalıcılık sağlanması gibi nedenlerden dolayı karne uygulaması sürmektedir.

       Peki,karne nedir,niçin verilir?Karne;öğrencinin sorumlu olduğu derslerden ve davranışlardan değerlendirilmesidir. Bu derslerde öğrenmesi gereken bilginin/uygulamanın ne kadarını öğrendiğinin belgelenmesidir. Yine öğrencinin kazanması gereken doğru davranışlar vardır.Bunları da ne derecede kazandığının belirlenmesidir.

       Karnedeki bu sonuçlar ne kadar geçerlidir?Öncelikle şunu söylemek gerekir ki bu sonuçlar somut olsa da her zaman öğrencinin gerçek düzeyini ve kazanımını tam gösteremeyebilir.Eğitim dünyası ve tarihi bunu kanıtlayan örneklerle doludur.Sınavlardaki başarı veya başarısızlık her zaman gerçek yaşamda karşılığını bulamayabilir.

       Tüm bunların yanında,karnedeki başarının veya özellikle başarısızlığın tek sorumlusu öğrenci midir?Elbette,hayır.Eğitim-öğretim süreci; öğrenci, öğretmen, veli, eğitim yöneticileri, arkadaşlar,aile çevresi,çeldiriciler,sanal ortam,ders kitapları,öğretim programları,sınavların biçimi vd. bileşenlerden/paydaşlardan oluşmaktadır.Yani ortada bir başarı veya başarısızlık varsa tüm parçalar bir yerde olumlu veya olumsuz sonuca etki etmektedir.Bunun için karnedeki notlar,başta öğrenci olmak üzere tüm bu paydaşların notudur aslında.Bundan dolayı karnedeki olumsuz notlarla öğrenciyi yargılamak ve azarlamak yanlış bir davranıştır.

       Karnelerdeki başarıları fazla abartmadan uygun bir düzeyde kutlamalıyız.Abartılı armağanlardan kaçınmalıyız.Bu başarıyı sağlamanın aslında sıradan bir görev olduğunu kavratmak gerekiyor.Bir de sürekli “teşekkür/takdir belgesi”alacağım diye,not yükseltmeye çalışan öğrenciler var.Bu durum da yanlış olmanın yanında öğrencinin yalnızca not ve belgelerle uğraşmasına yol açmaktadır.

       Karne notları olumsuz olan öğrencilere ise anlayışla yaklaşılmalıdır.Özellikle aileler,karnenin değil öğrencinin  önemli olduğunu hissettirmelidir.Ancak neden başarısızlık oluştuğunu araştırıp bunlarla ilgili önlemler de alınmalıdır.Ancak öğrenciye karşı tutum ve davranışlarda olumsuz bir değişiklik olmamalıdır.

       Karne,aynı zamanda öğretmenlere de hangi öğrenciyle ilgili hangi önlemleri alması gerektiği konusunda  yol göstericidir.

       Karne,ne bir son ne bir başlangıçtır.Karne,eğitim sürecinin ölçülmesi ve bu sürecin yol göstericisidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİRLEŞME TAMAM GİBİ!
BİRLEŞME TAMAM GİBİ!
U13 LİGİ'NDE DEV DERBİ!
U13 LİGİ'NDE DEV DERBİ!