Ziraat Bankası ve spor
Coşkun Özbucak

Ziraat Bankası ve spor

Bu içerik 616 kez okundu.
Reklam

         Gündemler o kadar hızlı ilerliyor ki, takip edebilene aşk olsun! Türkiye’de özellikle futbol ve basketbol alanında “yerli” takım kaldı mı diye düşünürken yeni bir girişimle karşılaştık. Ticarete dönüşen sporu kurtarma operasyonu yaşıyoruz. Amatör sporu öldüren, yeni sporcuların yetişmesini engelleyen yabancı sporcu oynatma politikası terk edilmediği sürece çözüm beklenemez.

         Sahaya çıkan futbolcular sayılırken işin rayından çıktığı, her şeyin paraya dönüştüğünü görürüz. Kulüpler borçlandıkça borçlanmış. Transfer yapamaz hale gelmiş. Sanki açlık ve yoksulluğun nedeni buymuş gibi Ziraat Bankası devreye girerek “kurtarma operasyonu” yapıyor.

         Özel bankalar bunu yapsa şaşılacak bir durum yok. Kulüpler ticaret yapıyor, özel bankalarla protokol yapabilir ama devlet bankası hele de önemli bir nedenle kurulan Ziraat Bankası’nın bu konuda görevlendirilmesi kabul edilemez.

         Ziraat Bankası üretici köylülere kredi sağlamak için kuruldu. Kaynaklarını üretici köylüye kullandı da fazlası mı var acaba? Ziraat Bankası özüne dönmeli ve kuruluş amacı dışı alanlara destek olmayı bırakmalıdır. Ülke tarımı dışa bağımlı hale getirildiği, köylünün üretimden uzaklaşmaya başladığı günümüzde tam da Ziraat Bankası’na gereksinim duyulurken spor kulüplerinin borçlarını ödemesi kabul edilemez.

         Sporda yaşanan bu tıkanıklığının nedenlerini ortaya çıkarıp önlemler almak varken, borç temizlemek yeniden borçlanmanın yolunu açar.

         Ülkemizde nedense kuruluş amaçları dışı kullanım alışkanlık haline getirildi. İLKSAN'ın parasını amacı dışı kullanan Demirel, “Verdimse ben verdim” diyebilmişti. İşsizlik Fonu’ndan patronlara kredi verildiğini; deprem paralarının karayolu yapımında kullanıldığını biliyoruz. Sayıştay raporları da ortada.

         Sonuç olarak Ziraat Bankası’nın üretici köylü için kullanması gereken kaynaklarını sporu ticaret alanına dönüştürenleri ödüllendirmesi olarak kullanması kabul edilemez. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi üretici köylü ve ülke yararına olacaktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!