istanbul escort
BALIKÇI
Ufuk Ersoy

BALIKÇI

Bu içerik 221 kez okundu.
Reklam

“Hamsi kaç lira” dedim…

“20 lira” dedi yere bakarak. Özellikle göz göze gelmemeye gayret ettiğinin farkına vardım aslında.

“Ne o yahu, 20 liraya hamsi olur mu” dedim hafif öfkeli ve şaşkın. Hiç beklemediğim bir yanıt aldım.

“Bunlar iyi günlerimiz” dedi balıkçı.

***

İğneden ipliğe her şeye zam geldi. Balıkta zamlanacak tabi. Onun başı kel mi? Kuru Soğan yüzde 184, Salça yüzde 91, Patates yüzde 75, Bebek maması yüzde 68, yüzde 67 ile karnabahar, yüzde 62 ile kuru üzüm, yüzde 61 ile pırasa, yüzde 57 ile sivri biber zamlandı. Ketçapta ve yeşil soğanda yüzde 55, patlıcan, çarliston biber ve margarinde yüzde 43, armutta yüzde 42 fiyat artışı görüldü.

2017 yılının zam şampiyonu domatesin fiyatı da 2018’de uzaya çıktı. Temel gıda maddelerine bakıldığında da tavuk eti yüzde 33, içme suyu ve buğday unu yüzde 31, süt yüzde 30, kuzu eti yüzde 25, yumurta yüzde 21, pirinç yüzde 20, ekmek, makarna ve yoğurt yüzde 18, dana eti de yüzde 9 zamlandı. Örnek çok. Lakin yazmak için yerimiz yok…

 

Biz halen poşet davasındayız. Yıllarca biriktirdiği poşetleri kullanıma açanlar, market önünde 10 kuruşa poşet satıp işletmeci yönünü ortaya dökme fırsatı elde edenler, marketten aldığı poşeti ‘beğenmedim’ gerekçesiyle iade etmeye çalışanlar ve evdeki poşetlerini yıkayıp, onarıp, kurutanlar da yok değil... Tabi para üstünü veremeyen işletmelerden “Bozuk yok, poşet vereyim mi?” cümlesini duymamız da an meselesi. Örnekler çok. Sosyal medya yıkılıyor. 25 kuruş poşet parası vermemek için üretilen çözümler insanın aklını başından alıyor.

***                                                                                    

Şöyle birkaç yıl geriye baktığınızda, TÜRK TE­LE­KOM, TÜP­RAŞ, ER­DE­MİR, TE­KEL, SE­KA, PET­KİM ve şeker fabrikaları gi­bi sa­na­yi te­sis­le­ri baş­ta ol­mak üze­re, Limanların tamamı, ka­mu te­si­sleri, ar­sa, bi­na ve loj­manlar sa­tıl­dı ama poşet meselesi kadar konuşup, tartışmadık. 25 kuruşluk poşet parası cebimizden çıkıyor diye mi tüm bu feryat figan.

Daha fazla bir şey yazmaya gerek yok aslında.

Balıkçı dedi ki; “Bunlar iyi günlerimiz…”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİRLEŞME TAMAM GİBİ!
BİRLEŞME TAMAM GİBİ!
U13 LİGİ'NDE DEV DERBİ!
U13 LİGİ'NDE DEV DERBİ!