istanbul escort
ÖL DE ÖLELİM Mİ!
Gürsel Yıldırım

ÖL DE ÖLELİM Mİ!

Bu içerik 241 kez okundu.
Reklam

     Tek ya da çok tanrılı dinler, varlığın yaratılışı üzerine kendilerine özgü yorumlar yapar. İnsanoğlu, yaratılışı, önce doğanın faklı olayları üzerinden yorumlayarak kendilerine koruyucu tanrılarla çıkar yol aramışlar; putlar, totemler, semboller, göksel varlıklarla koruyucu tanrılarına sığınmışlar. Bu sığınmalarda efsaneler yaratarak taptıklarının önemini ve özelliğini anlatmaya, gelecek kuşaklara aktarmaya çalışmışlar.

     Elbette her inanışın özü “tapınma, iyilik, yaratılış “ gibi ana kavramlarla insana yol göstermekti. Tevrat’la başlayan tek tanrılı dinler de bu özden ayrılmadı. Özellikle dinimizin yol göstericiliği, kutsal kitabımız olan Kuran’da kendini ifade etmektedir.

     Ne varki kendini her daim üstün tutmak isteyen insanoğlunun, kendine diğer varlıklardan farklı verilmiş olan akıl /düşünce yapısı, yol göstericiliğin güzelliğinden değil de kendi aklının hırsına yenik düşmektedir. Hele iktidar makamını ele geçirince varlıküstü görünmekten kendini alamamaktadır. Böylece inandığı dinin de temel yapısından uzaklaşmaktadır.

     Ne yapacağız?

     Kendine sahip olamayan kişinin kulağından tutup atalım mı? Kutsal metinler burada da yol göstermektedir ama onu okuyup yorumlamak için özgür düşüncenin sahibi olmak gerekiyor. Yani kul’luktan birey olmaya doğru adım atmamız gerekiyor.

     Emredenler, hükümdarlar, tiranlar, hükmedenler daima bu ince yolun önünü tıkamaya çalışırlar. Bazen ölüm saçarlar, bazen kükrerler, bazen toplumu karabasana doğru itelerler. Ama hep bir ışık, hiç sönmeyen bir aydınlık, iyiliğe doğru bir adım öne çıkar; yuvarlanır, büyür, sel olur akar; hükmedenlerin önlerine set olurlar.

     Işık bilgidir.

     Aydınlık yol göstericimizdir.

     Birlik kavuşmak için tutuştuğumuz eldir.

     Elbette bunlar İNSAN için önemlidir. Kendini bilen, varlığını savunan, çevresin saygılı insan için önemlidir. İnsan olduğunu bil(e)meyenler için ne demeli!.. Saygıdeğer Bozkurt Hoca’nın ifadesiyle şunları söyleyebilir miyiz?

     “O ki, bilmiyor ama biliyor bilmediğini çocuktur, onu eğitin/yetiştirin. O ki, bilmiyor ama bilmiyor bilmediğini cahildir, ondan uzakça durun.

     O ki, biliyor ama bilmiyor bildiğini, belki uykudadır, onu uyandırın.

     O ki, biliyor ama bildiğini, bilge kişidir, onu izleyin.”

 

     Bilmediğimizi bilmek, insan için ne büyük erdemdir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİRLEŞME TAMAM GİBİ!
BİRLEŞME TAMAM GİBİ!
U13 LİGİ'NDE DEV DERBİ!
U13 LİGİ'NDE DEV DERBİ!