Musul!
Coşkun Özbucak

Musul!

Bu içerik 1566 kez okundu.
Reklam

Musul, bulunduğumuz yere en yakın yerleşim yeri haline geldi. Sanki kapımız karşı karşıya!
Musul, Sünnilerin çoğunluk olduğu bir il. Bağdat başka, Kerkük bir başka… Şimdi inanç ve kimlik çeşitliliği olan bu yerlerde yeniden nasıl bir yaşam inşa edilecek?
Suriye ve Irak bir bilmeceye döndü. Yüz yıl önce paylaşılan ve emperyalistler tarafından çizilen sınırlar, güç dengesine göre yine emperyalistler tarafından yenilenmek isteniyor. Varsa da yoksa da petrol ve enerji kaynakları…
Ortadoğu’da sınırları belirleyen inanç ve kimlik değil, enerji kaynaklarının kimler tarafından nasıl bölüneceğine göre sınırlar çiziliyor. Yüz yıl önce olmayan ‘devletçikler’ bu nedenle oluşturulmadı mı?
ABD emperyalistleri ve işbirlikçileri tarafından yaratılan İŞİD canavarını yine yaratıcıları yok etmeye çalışıyor. Bu süreçte saflar yeniden belirleniyor, olası sınırların pazarlıkları yapılıyor.
Musul, Musullularındı; Irak’ın önemli bir şehriydi. Şimdi Musul’un o kadar çok ‘sahibi’ çıktı ki, hiçbiri de Iraklı, Musullu değil! İŞİD canavarlarının şehri haline kim, nasıl getirdi…
Ortadoğu’daki petrol, doğal gaz ve enerji yolu katliamların gerekçesi oldu. İnanç ve kimlik gruplarının çatışmaları emperyalizmin oyunu ile gerçekleşti. Yabancı çomak olmasa, halklar birbiriyle o kadar güzel anlaşıyor ki, bunun örnekleri çok.
Suriye ve Irak üzerinde oynanan oyunda her kesim kendini ‘haklı’ ilan ediyor. Suriye ve Irak topraklarında hak ilan ediyor. Herkes kendi topraklarında başkaların hak talep etmeleri karşısında ne yapardı, düşünmeli.
Yüz yıl önce İngilizler ve Fransızlar egemenlik kurarak Ortadoğu’yu sömürge haline getirip kukla devletçikler ve iktidarlar kurdular; şimdi de bunu ABD emperyalistleri yapıyor. Ancak rakipler çok ve güçlü! Emperyalistler arası kavga sürüyor, ince pazarlıklar da…
Her gün yeni taktiklerle işbirlikleri, çatışmalar sürüyor. Türkiye yönetimi de bu pazarlıklara dahil olmak istiyor ama işler istedikleri gibi gitmiyor. Suriye’de istenilen başarı sağlanamadı, şimdi bu ‘kayıp’ Irak üzerinde Musul politikalarıyla giderilmek isteniyor ama yeni kayıpların yaşanacağı sinyalleri var.
Bitmeyen savaş, paylaşılamayan Ortadoğu! Dün başka idi, bugün başka; yarın hep başka bir gelişmeyle karşı karşıya kalacağız. Emperyalistlerin çizdiği sınırların nasıl olacağına Ortadoğu hakları karar verebilmeli.
Emperyalist işgaller bitirilmeden Ortadoğu halkları huzur göremeyecek.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!