Emekte payı olanlar
Coşkun Özbucak

Emekte payı olanlar

Bu içerik 2278 kez okundu.
Reklam

         Araştırırsınız, yazarsınız, belgeleri alt alta sıralarsınız; dava açmaksa dava açmak, göğüs göğse direnmekse direnmek, hepsini yaparsınız ama biri çıkar karşınıza emek harcadığınız her adıma sahip çıkar “ben yaptım ya da ben de vardım” der. Şaşırırsınız… 

                  Emek harcamadan pay sahibi olmak isteyenlerle karşılaşırız günlük yaşantımızda. Neler yapmışlar da haberimiz yokmuş.          Oysa biliyoruz ki, tesadüfen geçmiştir oradan. Yoksa tehlikelerini, zorluklarını bilseydi bırakın o sokaktan geçmeyi, mahallenin sınırına yaklaşabilir miydi acaba? İş bitmiş, meyvesini toplamaya geldiğinde çıkarlar ortaya bu tipler.

         Yerel seçim yaklaşıyor. Umutsuz olanlar, aday adayları ve çevreleri; oy verenler-vermeyenler hepsi “kazanan” tarafta olacak ve çok çalıştıklarını, emeklerinin oluğunu söyleyecekler. Bunun ödüllerini almak için kırk takla atacaklar. Ortalıkta gözükmeyenler “en çok çalıştığını” ballandırarak anlatacak. Sonra da ödüllendirmek için yarışacak. Yani bireysel avantaj sağlamanın peşinde olacaklar.

         Bu durumlarla karşılaşırsınız ve “şok” olursunuz. Her alanla, tüm zorluklarla karşılaşıp çaba harcarsınız, biri kaşınıza çıkıp “çok emek harcadım”  demesiyle karşılaşırsınız. Öylece kalırsınız, kendinizden şüphe edersiniz!

         At izi i izine karışmış olur bu durumlarda. Ama ne yapıp edip at iziyle it izini birbirinden ayırmak gerekiyor. Herkesi yaptığı iz üzerinden nitelemek gerekir. Hak etmediği iz üzerinden yürümesine izin vermemeli.

         Bu konuda uzmanlaşanlar az değil. Seçim ya da bir mücadele sürecinde herkese “yeşil ışık yakar”, umut vaat der. Nasılsa biri kazanacaktır. Kim kazanırsa kazansı onun desteklediği kazanmış olur. Neler yapmamıştır, başarı için… Saymakla bitmez!

         Kişisel çıkarlar ve kariyerler öncelik olunca bundan başkası da olmuyor. Herkes rant elde peşinde koşuyor. Bunu değiştirmek iç çaba harcanmadığı sürece aynı yanlışlar varlığını sürdürecektir.

         Yol haritasını iyi belirlemek gerekiyor. “Ben” mi, “Biz” mi öncelik olmalı? Bu soruya verilecek yanıt, yol haritamızı da belirler. Bencillikle “makam”, mevki”, “para”, “kariyer” peşinde mi koşacağız yoksa hak, hukuk; demokrasi, eşitlik herkesin hakkı diyerek toplumcu bir bakış açıyla mı hareket edeceğiz, aranacak yanıt bu sorularda saklı.

         Kazanandan mı; hak, hukuk, adalet; eşitlik, kardeşlik, barış ve demokrasiden mi yana olacağız? Yanıtlarınızı duyar gibiyim.

         

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!