Advert
Sahipsiz fındığımız!
Coşkun Özbucak

Sahipsiz fındığımız!

Bu içerik 3225 kez okundu.
Reklam

İtalya Ulusal Çiftçiler Konfederasyonu (Coldiretti) İtalya’da yapılan Uluslararası Tarım ve Gıda Formu’nda 10 tehlikeli gıda listesini açıklamış ve ilk sıraya Türkiye fındığını yerleştirmiş!
Şimdi ‘isyanlar’ başladı fındığımız karalanıyor diye! Pazar kavgası için artık her yol serbest hale geldi. Siyasette, ekonomide hatta sanatta bile rekabet çirkinleşti.
İtalya’da yapılan toplantıda açıklanan raporun ne kadar ‘doğru’ olduğu tartışılır belki. Çiftçi Sendikası kendi üreticisi için pazar elde etmek amacıyla böyle bir oyuna girer mi, girebilir mi tartışmak gerekir.
Sendikaların yapması gereken üreticinin emeğine ve ürününe sahip çıkmaktır. Kendi sınırları yetmez, dünya üretici köylülerinin çıkarlarını birleştirip fındık ve diğer tarım ürünlerinde tekel olan şirketlere karşı ortak tavır geliştirmenin yolu aranmalıdır. İşçi ve emekçi mücadelesinin uluslararası dayanışması böyledir. İtalya Çiftçi Sendikası, Türkiye’deki fındık fiyatlarının düşürülmesine yönelik de tepki göstermesi gerekir. Türkiye üreticileri de İtalya üreticilerini savunmalı.
Dünya fındık piyasasında Türkiye dışında tüm ülkelerin fındığı bir araya toplansa yüzde yirmiyi ancak buluyor. Ama böyle bir ‘iddia’ Türkiye fındık üreticilerini vuruyor. Fiyatlara yönelik baskı vardı şimdi ihracatçılar yeni bir ‘bahane’ bulmuş oldular. Vur üreticinin sırtına…
Açıklanan rapor iddiası hakkında kesin bir şey söylemek istemiyorum ama böyle bir olasılığın zayıf olduğuna inanıyorum. Çünkü yurtdışına fındık satan da alan da bu konuda incelemelerini yapıyorlar- yapmaları gerekiyor. Bir zamanlar fındıklar geri gönderilmişti. Şu an geri gelen fındık yoksa (basına böyle bir bilgi düşmedi) demek ki, sorun da yok.
Bu iddiayı kimler, kimler için söylüyor bir süre sonra ortaya çıkacak mutlaka ama bu süre içinde üreticinin mağduriyeti devam edecek.
Kimi ihracatçılar ‘eski’ ve ‘korunmamış’ fındıkları satabilirler. Bu konuda ‘devlet’ önlemler geliştirerek ‘karalama’ kampanyalarının önüne geçmelidir. Fiskobirlik depolarında böyle sorunlar yaşanmıyordu ama şimdi ‘serbest pazar’ uygulamaları nedeniyle alıcılar fındığı nasıl depolarda bekletiyor iyi araştırılsın.
Üretici fındığı üretiyor ve satıyor. Korumak alıcının görevi…
Yeniden ‘iddiaya’ dönersek, hem fındığı satanlar hem de devlet bu konuda en kısa sürede kesin sonucu ortaya çıkarmalı ki, üreticinin mağduriyeti olmasın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vaka artışında Ordu başı çekiyor!
Vaka artışında Ordu başı çekiyor!
Şahin'den Genç'e teşekkür ziyaret
Şahin'den Genç'e teşekkür ziyaret