Advert
Memleket isterim…
Coşkun Özbucak

Memleket isterim…

Bu içerik 3241 kez okundu.
Reklam

Cahit Sıtkı Tarancı’nın ‘Memleket isterim’ şiirini bilmeyen yoktur. Yoktur ama şiirin anlattığı duyguyu somut olarak yaşamak için çaba da harcamayız.
Memleket isterim/ Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;/ Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.— Memleket isterim/ Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;/Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.— Memleket isterim/ Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;/ Kış günü herkesin evi barkı olsun.— Memleket isterim/ Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;/ Olursa bir şikâyet ölümden olsun.
Cahit Sıtkı Tarancı’dan farklı düşünen var mı? Eşitlik, kardeşlik, birlik, mutluluk… kim istemez bu güzellikleri?
Geçen hafta kamu emekçilerinin Ankara yürüyüşü vardı. Alevilerin de Aşure Günü etkinliği. Ankara Valiliği ikisini de yasakladı. Böyle bir yasak Cahit Sıtkı’nın istediği memlekette olabilir mi? İnsanlar hakları için yürümek istiyor; inançları gereği etkinlik yapmak istiyor ama ‘yönetici’ hayır diyor!
“Ne zengin fakir ne de sen ben farkı olsun” diyor şairimiz ama ülkede zenginle fakir arasındaki uçurum öyle büyümüş ki, bırakın maddi kopuşu, duygu kopuşu en üst seviyeye çıktı. Zengin daha zengin; yoksul daha yoksul oluyor memleketimizde.
Hele “kardeş kavgasına bir nihayet olsun” diyor ya sanki inadına kardeş kavgası körükleniyor. Her kesim bir başkasına düşman olması için yarıştırılıyor. Kendimizden farklı yaşam biçimi olanı hemen düşmanlaştırıyoruz. Başkasının gözünde kendimizin de farklı olduğunu algılamak- görmek istemiyoruz.
Cahit Sıtkı Tarancı şiir diliyle nasıl bir memleket istediğin, dile getirmiş. Şiiri siyasi olarak değerlendirdiğimizde çok fazla da bir şey istemediğini görüyoruz. ‘Sosyal devlette’ olması gerekenden bir fazla değil.
Çok mu fazla bu istekler? Savaş olmasa, kardeş kardeşi öldürmese; farklılıklarla kardeşçe yaşayabilse. İnsanlar yarının korkusunu yaşamasa. Evine götüreceği bir ekmeğin kaygısına düşmese; işini, ekmeğini, özgürlüğünü huzur içinde elde edebilse; inancını özgürce yaşabilse; kimliğinden kaynaklı haklarını kullanabilse; en önemlisi de akşam olduğunda gidebileceği bir evi olsa. Çok mu istekte bulunmuş oluruz.
İnsanca yaşamak… İşsizlik derdi olmasa, çocuklarına gelecek hazırlama kaygısı duyulmasa, düşündüklerini istedikleri araçlarla dile getirebilseler, kendi çıkarlarını korumak ve geliştirmek için örgütlenebilseler; yönetimde söz sahibi olup denetleme hakkını kullanabilseler, ülkenin tarım politikaları ile bitirilen tarım yeniden geliştirilse, insanlar mutlu ve huzurlu olsa ve birbirlerini sevse kıyamet mi kopar?
Çok mu şey istemiş oluruz? Ama biliyoruz ki, böyle bir memleket için çok emek harcamak zorundayız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vaka artışında Ordu başı çekiyor!
Vaka artışında Ordu başı çekiyor!
Şahin'den Genç'e teşekkür ziyaret
Şahin'den Genç'e teşekkür ziyaret