Görmemek
Coşkun Özbucak

Görmemek

Bu içerik 2822 kez okundu.
Reklam

Televizyonda bir yabancı film dikkatimi çekti ve izledim. Önce ‘hareketsiz’ diye göz ucuyla izlerken ‘hareketsizlik’ içinde ne fırtınalar olduğunu anladım ve dikkatlice izledim. Burada filmi anlatmayacağım ama bir sahneden yola çıkarak ‘ilgisizliğimize’ vurgu yapacağım.
Filmin asıl kahramanı çocuk ama çocuğun ortaya çıkardığı bir cevher sonrası yaşanan bir sahne daha çok dikkatimi çekti. Kadın bir binanın kapıcısıdır. Günlük işerini yapar. Birgün, apartmanda oturan ve karısını on yıl önce kaybetmiş adam, kapıcı kadını yemeğe davet eder. Kadın, küçük kızın etkisiyle teklifi kabul eder; kendine az da olsa özen gösterir, giyinir. Ana kapıdan çıkarlarken yine aynı binada oturan bir kadınla karşılaşırlar ve kadın erkeğe adıyla seslenerek selam verir, kadını tanımaz ve onu da erkeğin arkadaşı yabancı bir hamfendi olarak selamlar. Dışarı çıktıklarında kadın, erkeğe, “Beni tanımadı!” diyerek şaşkınlığını belirtir. Erkeğin yanıtı çok kısa ve anlamlıdır. “O seni hiç görmemiş ki…” der. Bütün anlam da bu cümlede değil mi?
Oysa kapıcı kadını apartmanda tanımayan olur mu? Her gün en az iki kez kapılarına gitmiştir. Ancak algı başkadır. Kapıcı kadınla ‘beyefendi’ yan yana olamaz! Kapıcının yüzüne bile bakmamışlardır belki de… Siparişlerinin zamanında gelip gelmemesi önemlidir. Ya da bakmışlar ama GÖRMEMİŞLER.
Toplumsal yapımız buna uygun. Ekonomik ve sosyal yaşamdaki uçurumun her gün büyüğü ülkemizde böyle manzaralarla karşılaşmak olağanlaştı.
Ya duyarsızlık bakımından ‘GÖRMEZLİĞİMİZ’ nasıldır? Komşumuz ne durumdadır, karşı esnaf satış yapabilmiş midir? Karşıdan gelen kadının içindeki fırtınalar nedir? Sokak arasında rahatsız edilen kimin kızıdır, oğludur?
Bir yerde yıkım var ama ‘bizi’ ingilendirmez! O mahallenin sorunudur ya da bir ilçenin; diğer mahalle ve ilçe yaşanan olumsuzluğu ‘GÖRMEZ’ ama konu hakkında bir şeyler duymuşuzdur. Kendimizi etkilemediği için ilgimizi çekmez.
Hele savaş ortamında ölenler varmış, göçmen-sığınmacı olanlar varmış; bizi hiç ilgilendirmez
Yani inatla GÖRMEYİZ, ama övünerek baktığımızı söyleriz!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!