Siz ne dersiniz?
Coşkun Özbucak

Siz ne dersiniz?

Bu içerik 2386 kez okundu.
Reklam

         Anlamı geniş olan sözcük gruplarımız var. Siyasi, sosyal yaşamımızda o kadar çok kullanmak zorunda kalıyoruz ki, uzun uzun konuşmaya gerek kalmıyor.

         En ünlüsünden başlayalım: Demirel’in ünlü sözü var “Benzin vardı da biz mi içtik?” diye. Kriz almış başını gitmiş. Benzin, mazot bulunmuyor; karaborsaya düşmüş. Bu durumdan kendisi sorumlu değilmiş gibi “Benzin vardı da biz mi içtik?” diyebildi. Bu durumda “Bilmezlikte gelmek” deyimi uygun. Atasözü de, “Acemi katır kapı önünde yük indirir.” uygun olur sanırım. Ekonomi yönetiminde beceriksizliğin dışa vurumudur Demirel’in ünlü sözü.

         Siyasi kavgalara şöyle bir bakalım. Önyargısız, objektif olarak değerlendirdiğimizde liderlerin değerlendirmeleri, suçlamaları, övgüleri, söz verişleri alt alta sıralandığında bugün başka yarın başka konuşulduğunu kolayca göreceksiniz. Bunu da bir atasözüyle özetleyelim: “ Şeytanın dostluğu darağacına kadardır”

         Hele bol keseden atanlar yok mu? Çık çıkabilirsen işin içinden. Çıkarlar televizyona, meydanlara bağırıp çağırırlar. “Yapacağız”, “Olacak”, “Gideceğiz”, ”Geleceğiz” derler. Sonuç, koca bir SIFIR. “Atma Recep din kardeşiyiz”,” At martini Debreli Hasan dağlar inlesin”  denir bu durumlarda.

         Seçim yaklaştı, kartlar yeniden diziliyor. Dün kartlarla fal bakanlar yan yana gelmez kağıtları bugün yan yana gelir yaptılar. Falın kuralları değişti. Şu an seçime giren, girmeyen partiler incelendiğinde (tüm partileri kapsamıyor bu niteleme) bir program çerçevesinde değerlendirme yapma yerine varlık-yokluk üzerinden hesap yapıyorlar. Yani halkın çıkarı-geleceği değil, kendi varlıkları öne çıkıyor. Yani “Koyun can derdinde, kasap et derdinde”

         Günlük yaşamın her alanında kişilerin birbirine kötü nitelemelerde bulunduğuna tanık oluyoruz. Küfür acizliğin belirtisi olduğuna göre, hakaret ise söyleyenin kişiliğini belli etmektedir. Yani,  “Kötü söz sahibine aittir”

         Yaşamda etki-tepki ilişkisi süreklidir. Siz nasıl davranırsanız öyle yanıt alırsınız. Siyasi yaşamdan komşuluk ilişkisine kadar her yerde aynı kural geçerlidir. Birlikte olduğunuz birinin dedikodusunu başkalarıyla yaparsanız bir de bakmışsınız sizin de dedikodunuz yapılıyor. Böyledir ilişkiler. Yani “Ne ekersen onu biçersin”

         Gerçeği tersyüz etme alışkanlığı da yüksek yaşamımızda. İnatlaşırız, aydınlığın karanlık olduğunu kanıtlamaya çalışırız. Kırk dereden su taşırız olmaz. Boşunadır uğraş. Gerçeklerin üzeri örtülemez. Belgeler ortalıktadır, gözümüze girer ama görmek istemeyiz.  Boşunadır karalamak. Yani “Güneş balçıkla sıvanmaz”.

         Çoğaltılabilir. Siz ne dersiniz? 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!