Yerli tohum
Coşkun Özbucak

Yerli tohum

Bu içerik 2388 kez okundu.
Reklam

         Yerli tohum tartışması büyümeye başladı. Geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe taşınması gereken yerel tohumlarımız “şirketlere” teslim ediliyor.

 27229 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan “Tohumculuk Sektöründe Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliği” incelendiğinde görülecek ki, genetiğiyle oynanmış tohum egemenliğiyle yetinmeyip yerel tohumları da paketleyerek kontrol altına almaya çalışıyorlar. Kim bunlar? Tarımı yok eden, üreticiyi yoksullaştıran uygulama ve politikaları egemen kılmaya çalışanlar. Uluslararası tarım ve gıda tekelleri (emperyalist ülkeler) ve onların çıkarına göre yasa düzenlemesi yapanlar. Yaptığım araştırmalarda gördüm ki, bu süreç sistemli biçimde 1953 yılında Menderes’le birlikte başlıyor.

Bugüne kadar iktidar olanlar bir önceki iktidarın yarım bıraktığı tarımı yok etme politikasını tamamlamış. Birkaç örnek vereyim.

Menderes hükümeti 12 Kasım 1956 yılında Amerika ile “Münakit Zirai Emtia Anlaşması”. 1957 yılında “Tarım Anlaşması”, 20 Ocak 1958 yılında “Tarım Ürünleri Anlaşması” imzaladı. Bunda ne var ki, ülkeler arasında ikili anlaşma olur denebilir. Ama bu anlaşmalar ABD çıkarına ve onların talebiyle gerçekleşti.

İsmet İnönü’nün koalisyon hükümeti ile ABD arasında 1963’te “Zirai Maddeler Ticaretinin Geliştirilmesi” bir anlaşma yapıldı.

24 Ocak Kararları sonrası (1980 sonrası) ayrımsız tüm hükümetler tarafından tarıma dayalı fabrikalar, işletmeler özelleştirilerek tarımın eli kolu kesildi, kooperatifler işlevsizleştirilerek üreticilerin koruma kalkanı yok edildi. Doğudan Gelir Desteği üretimsizliğe neden oldu, kotalarla, dışardan tarım ürünleri alarak ülkede tarımsal üretim yok edildi. Köylerden göç teşvik edilerek tarımsal işgücü şehirlerde ucuz emek gücü haline getirildi. En son Şeker Fabrikalarının satışının pancar üreticilerini nasıl mağdur ettiğine tanık olduk.

Küçük küçük adımlarla tarımın yok oluşuna, üretici köylünün yoksullaşmasına son darbe “yerli tohumun şirketlerin denetimine devredilmesi” oldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle yerli tohum kullananlar hemen cezalandırılmayacak. Uyarılarla bir süre geçecek. Sonrası belli, yüksek para cezalarıyla üretici kendi tohumunu kullanamayacak ve her yıl şirketlerden tohum almak zorunda bırakılacak.

Yerli tohumun şirketlerin paketlemesine bırakacak yönetmeliğin iptali için tarım-üretici kurumları birlikte dava açtılar. Dava sürerken kamuoyu yaratmak için toplantılar ve mücadeleler devam edecek.

Tohum geleceğimizdir, geleceğimize sahip çıkmamız gerekir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!