Nasıl bir yönetim?
Coşkun Özbucak

Nasıl bir yönetim?

Bu içerik 2805 kez okundu.
Reklam

Herkes yönetme peşinde. Yönetme bir meslek dalı oldu Türkiye’de. Bir makam sahibi olan ölene kadar bu makamda kalmanın hatta yukarılara çıkmanın hayaliyle yaşıyor. Yöneten ‘ben’ olacağım anlayışı karakter haline gelmiş.
Isıtılıp ısıtılıp gündeme gelen ‘Başkanlık’ sistemi tartışılıyor. Aslında tek bir başlıkla yapılan tartışmalardan sonuç çıkmaz. ‘Başkanlık’ sistemi yerine ‘Nasıl bir demokrasi istiyoruz?’ sorusu üzerinden yapılacak bir tartışma ile sonuca gidilir. ‘Başkanlık’ sistemi için yapılan tartışma ‘olsun’, ‘olmasın’ biçiminde yürür. Oysa bizim gereksinimiz, halkın iradesinin ortaya çıkması, yönetime katılabilmesidir.
Ne yapmamalı? Bu soruya verilecek en iyi yanıt, bu Meclis’le anayasa yapılmamalı olmalıdır. Çünkü bu Meclis, ‘Nasıl bir anayasa istiyoruz?’ sorusuna yanıt arayan bir seçim sonucu oluşmadı.
Ne yapmalı? Bu soruya verilecek yanıt da çok basit. Yönetim biçimimizi de belirleyen yeni anayasa için (Bunun içinde Başkanlık Sistemi de dahil) halkın da katılımını sağlayan bir tartışma süreci başlatılmalıdır. Aynı partili olup da farklı talepleri olanlar da var.
Bu tartışma süreci nasıl işleyecek? Önemli olan da bu zaten. Geleceği belirleyecek bir anayasa oldubittiye getirilemez. En az bir yılı alacak bir süreç yaşanmalı. Anayasa yapacak bir Kurucu Meclis oluşumu için seçim yapılmalı. Seçim süresi içinde partiler, sendikalar, dernekler nasıl bir anayasa istediklerini yani nasıl bir demokrasi istediklerini eşit koşullar altında tartışmalı. Gazete ve televizyonlarda eşitlik sağlanarak yapılacak tartışma sonrası seçimle oluşacak Kurucu Meclis son noktayı koyacaktır. Yeni oluşacak anayasayı beğenmeyenler de olacaktır ama demokratik süreç yaşatıldığı için ‘kabul etmek’ zorunda kalacaklar.
Böyle bir süreçten sonra demokrasinin anahtarı; Başkanlık mı olur, yerinden yönetim mi olur, halk temsilcileri meclisiyle mi olur o zaman ortaya çıkar.
Bugün yapılan tartışma eşit koşullarda yapılmadığı için çıkacak karar da demokratik olmayacak. Demokrasi istiyorsak halkın söz ve irade hakkını kullanmasını sağlamalıyız. Bu olmazsa ancak ‘demokrasicilik’ oyununa alet oluruz.
Başkanlığı savunanlar bile ‘Nasıl Başkanlık?’ sorusuna farklı yanıtlar veriyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!