“ÇANGAL”
Coşkun Özbucak

“ÇANGAL”

Bu içerik 2867 kez okundu.
Reklam

Ordu yayın bakımından zengin bir il. Özellikle de gazete bakımından. Günlük ve haftalık gazetelerin (Ordu ili olarak) toplamı nüfusla orantılandığında diğer illerimize göre fazla olduğumuzu görüyoruz.
Aylık dergiler de var. Şimdi bir de mizah karikatür dergisi ÇANGAL yaşamımıza katıldı. İkinci sayısı ile iddialı olduğunu kanıtladı. Karadeniz mizah yazarları ve karikatüristlerinin ürünlerini içeren dergi Ünye’den yönetiliyor.
Çangal Mizah dergisi kollaktif bir ürün. Sahibi Ali Okuyucu, Yazı İşleri Müdürü Ulvi Gündoğdu, Genel Yayın Yönetmeni Doğan Gündoğdu. Yayın Kurulu ise, Hikmet Aksoy, Şerif Cihan, Murat İlhan, Fatih Güzel’den oluşuyor. 15 günde bir çıkan dergi il ve ilçelerin çeşitli kitabevlerinde satılıyor.
Dergide eleştirilecek, hoşumuza gitmeyen yazı ya da karikatür bulunabilir ama ortaya emekle yoğrulmuş bir değer çıkarılmış. Karadeniz’de (Ordu’da) bir eksikliği gideren bir derginin okunmasının yaygınlaşması gerekiyor. ‘Ciddi’ yazılarla anlatılanların mizahla, karikatürlerle nasıl anlatılabileceğini de görmüş oluyoruz.
Çangal’ı Türkiye genelinde satılan yaygın mizah dergileriyle karşılaştırabilirsiniz. İsterseniz sayfa sayfa; kapak olarak da karşılaştırabilirsiniz. Onlardan aşağı kalır bir yanının olmadığına tanık olacaksınız. Dergiyi eline alan mizah konusunda ne kadar gelişkin olduğumuzu bir kez daha anlayacak. Karadenizliliğimizi çok güzel yansıtıyor dergi.
Ordu’nun tüm ilçelerinde kitabevlerinde (özellikle cafesi ve oturma köşesi olan kitabevlerinde) satılıyor. Emeği geçenleri kutluyorum. Aslında okullarda da örnek gösterilebilecek bir kaynak. Yani öğrencilere yerelde de neler yapılabileceğini gösteren bir cesaret örneği olarak tanıtılabilir.
Bu tür örneklerin çoğalması Ordu’nun (Karadeniz’in) zenginliğini gösterir. Bir zamanlar Trabzon’da da edebiyat dergileri çıkıyordu (şimdi var mı bilmiyorum). Ordu’da mizah dergisi yanında düzenli çıkabilecek bir edebiyat-kültür dergisi eksikliği de kendini hissettiriyor. Kimi zamanlar çeşitli girişimler olsa da devamlılık sağlayamadı.
Ordu kültürel olarak yeniliklere açık, tarihi zengin bir il. Yeni atılımların her an ortaya çıkması beklenebilir.
Çangal’a aramıza hoş geldin derken, yeni ürünlerin çıkmasına kaynaklık etmesi umuduyla başarılar diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!