Bilmece
Coşkun Özbucak

Bilmece

Bu içerik 2344 kez okundu.
Reklam

         Yerel seçim mi, genel seçim mi belli değil. Söylemler genel seçim havasında, ama yapılacak olan yerel seçim. At izi, it izi birbirine karıştı.

         Liderlerin söylemlere bakıyoruz neredeyse “kişisel” kavga var görünümünde. İttifaklar bile ince hesapları içeriyor. Hesaplar “Nasıl ben kazanırım” üzerine yapılıyor. Adayların kimlikleri (arayış onu gösteriyor) partilerden, projelerden önemli durumda. Adaylar önemli ama bu kadar da abartılamaz. Adayın yakışıklığı, güzelliği; karizması, duruşu yeterli sanki.

         “Nasıl bir yerel yönetim?” askıda duruyor. Aşağı indirilir mi bilinmez ama indirileceğine yönelik bir ışık yok.

         Aday Ali olsa ne olacak, Ayşe olsa ne olacak? Ne fark ediyor yönetim biçimi aynı olacaksa. Konuşmalar, tartışmalar bir bilmeceymiş gibi, yanıtını bul bulabilirsen.

         Aday çıkıyor, “Birlikte yöneteceğiz.” diyor. Kiminle (partiler, sendikalar, dernekler) tartışıldı da birlikte yönetme garantisi verebiliyor? Birlikte yönetim için birlikte tartışıp karar vermek gerekmiyor mu? “Birlikte yöneteceğiz” de bir bilmece sanki.

         Geneli bir tarafa bırakalım. Ordu’yu değerlendirelim. Kimler ne için aday oluyor? Şu anki yönetimin olumlu-olumsuz, keyfi, yanlış uygulamaları nedir? Ele avuca gelen bir eleştiri yok. Örneğin yasadışı deniz dolgusu için OBB’ye kesilen 71 bin TL’lik ceza hakkında ne düşünüyorsunuz? Takipçiliğini nasıl yapacaksınız? Hiçbir açıklama yok. Şu anki belediye yönetiminden ses yok. Demek ki, yapılan yasadışı çalışmaya sahip çıkıyorlar. Bu tür uygulamalar kabul edilemez, demiyorlar- diyemiyorlar.

         Yerel seçim iktidar için de muhalefet için de büyük bir anlam taşıyor. İki tarafın da gelecekle ilgili planları var. Halk bunun neresinde? “Fiiller tepişir çimenler ezilir” devam mı edecek? Konuşmalar bilmece gibi, bilene aşk olsun.

         Yerel yönetim için “demokratik, halkçı, toplumcu, birlikte yönetim, katılımcı” gibi isimlerle ortaya çıkmak yetmiyor. Bu kavramların içini doldurmak ve uygulanabilirliğini göstermek gerekir. Güven önemli ama güvenmenin sonunda zararlı çıkıldığının örnekleri az değil. Yöntem ve niyetler tartışılmalı, ortak noktalar ortaya çıkarılmalı. Yoksa herkes kendi kazanımı için ayak oyunlarına başvurur. Bunun güvencesi yok.

         Birlikte aday çıkaranlara soruyorum: Adaylarınızın farklılığı birlikteliğinizin uygulamalarını da farklılaştıracak mı? Yerel yönetim anlayışınızın hangi adayla daha iyi uygulayabileceğinizin tartışılması gerekmiyor mu? Adaydan önce “Nasıl bir yerel yönetim?” sorusuna yanıt bulunmalı. Sonra buna uygun aday aranmalıdır.

         İş tersinden gidiyor. Önce adaylar belirleniyor. Yani eski tas eski hamam. Sonuçta yine belediye başkanlarının dediği dedik olacak. O zaman bu kadar gürültü patırtı neden? Bir bilmece de bu.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!