Aralıktan bakış
Coşkun Özbucak

Aralıktan bakış

Bu içerik 2725 kez okundu.
Reklam

         Kapının, perdenin aralığından bakıldığında istenilen yer bütünüyle görülmez. Kıyısından, köşesinden; şöylesine görülebilir. Çünkü “aralık” izin vermez, aralığın büyütülmesi gerekir ki, istenilen bütünüyle görülebilsin.

         Bu “aralık” başa bela oluyor hep. Kapı, perde aralığı bir omuz vurarak ya da elle iterek büyütülebilir de ya Aralık ayı nasıl aşılacak?

         Meclis’te, Aralık ayında görüşülen kimi yasalar bir yana bırakılırsa üç önemli olay yaşanıyor; hem de her yıl. Her yıl aynı manzara ile karşılaşılıyor ama nedense kapının, perdenin itilerek görüş açısının nasıl büyütüleceği planlanamıyor.

         Aralık ayının üç önemli olayının biri, asgari ücretin belirlenmesi; ikincisi, kamu emekçilerini ve emeklileri ilgilendiren toplu görüşmeler; üçüncüsü de tümünü kapsayan bütçe görüşmeleri.

         Bu üç konuda da bir çözümsüzlük var.

 Asgari ücret görüşmelerinde on beş üyenin beşi Türk İş’, beşi işveren, beşi de hükümet üyelerine ait. Yani işveren ve hükümetin oylarıyla çıkacak karar işçilerin aleyhine olacağı kesin. Bu zamana kadar hep böyle oldu.

Kamu emekçilerini ve emeklileri ilgilendiren toplu sözleşme evlere şenlik. “Yetkili” sendikanın hükümetten çok hükümetçi olduğunu bilmeyen yok.

 Bütçe görüşmelerinin şekli değişti. Bütçeyi Cumhurbaşkanlığı hazırlıyor. Parmak hesabına göre de gelen olduğu gibi geçer.

Bu üç önemli görüşmelerin gösterdiğine göre “aralıktan” bakmakla görüş açısı yeterli olmuyor.

“Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık.”  Ne tarafa baksan, ne yapsan aynı kapıya çıkıyor. Kapının, perdenin aralığı aynı kaldıkça her bakışta aynı manzara görülür. Daha fazla manzara görmek için emek harcamak gerekiyor. Kapıyı, perdeyi itmek; durulan yeri değiştirmek zorunlu. Aynı yerde durarak, aynı aralıktan farklı bir manzarayı görmeyi ummak, boşuna... Fazla manzara görmek isteyen emek harcamalı, terlemeli.

Kapının, perdenin aralığını genişletecek olanların başında sendikalar, dernekler, partiler geliyor. Tek tek bireyleri toparlayacak, ufkunu genişletecek olan bu kurumlardır.

Aralık ayının gündemi bilindiği halde derli toplu bir hazırlık yapmamak, “görüşmeleri” belirleyici olarak kabul etmek anlamına geliyor. Bu, kabul edilecek mi? Aralığı büyütmek için çaba harcanacak mı?

8 Aralık’ta KESK’in düzenlediği TESK Otel’de saat 13.00’te “Krizin yükünü kabul etmiyoruz” paneli; 9 Aralık’ta Samsun’da yine aynı amaçlı miting yapılacak. Bu etkinliklere katılmak, kapı, perde aralığını genişletip görülecek manzarayı büyütmeye katkı sağlayacaktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!